Koncert pro 126 strun

  • Datum konání: 19. 8. 2014
  • Čas konání: 19:30
  • Místo konání: MěDK Elektra - sál Rondo
  • Vstupné: 180,- v předprodeji / 230,- na místě

K atraktivitě koncertu přispívá i propojení žánrů s prvky klasické, folklorní i jazzové hudby. Žánrový rozsah repertoáru koncertu sahá od barokního koncertu Antonia Vivaldiho až po písně Leoše Janáčka či skladby Miloše Štědroně, od latinsko-americké hudby Jorge Cardosa a Astora Piazolly  či romanticky – jazzových  skladeb Milana Tesaře až po úpravy folklorní moravské tvorby mj. upravené  anglickým skladatelem Johnem W. Duartem.

Program:

Antonio Vivaldi, Leoš Janáček, Miloš Štědroň, Milan Tesař, Jorge Cardoso, Enrique Granados, J.W. Duarte,

Broňka Schoříková – cimbál a Vladislav Bláha – kytara, jsou laureáty mezinárodních soutěží se sólovými koncertními zkušenostmi v cca. 40 zemích Evropy, Severní a Jižní Ameriky a Asie.

Vladislav  Bláha byl prestižním anglickým časopisem Music Opinionpo recitálu v Londýně označen za jednoho z nejlepších českých kytaristů, německý tisk jej po recitálu na festivalu v Iserlohn (2010) nazval „vůdčím českým kytaristou“. Je vítězem 4 soutěží:Markneukirchen, Německo,Esztergom, Maďarsko, Volos, Řeckoa Kutná Hora. Mimo to je nositelem bronzové medaile z finále soutěžeRadio France v Paříži.

VLADISLAV BLÁHAvystupoval sólově a jako sólista s orchestrem v řadě světových metropolí: Londýn /mj. i v Royal Festival Hall/, Tokio, Řím, Paříž, Berlín, New York, Jakarta, Havana, Buenos Aires, Los Angeles, Lima, Caracas, Chicago, Miami, Dallas, Vídeň, Curych, Brusel, Moskva, Valencie, Saigon, Hanoj, ad., dosud ve 40 zemích Evropy, Asie, Latinské Ameriky a v USA (9 x), kde se stal Čestným občanem města Dallasu. Tisk oceňuje jeho bohatství hudebního výrazu, brilantní virtuositu a stylovou čistotu hry. Jehorepertoár obsahuje skladby všech epoch včetně koncertů pro kytaru a orchestr J.Rodriga, M.M.Ponceho, A.Vivaldiho, K.Kohouta, A.Tučapského. 28 skladatelů ze 16 zemí mu věnovalo skladby, např.: J.W.Duarte,J.Cardosso, N.Koshkin, F.Kleynjans, A.Tučapský, M.Štědroň, J.Morel, M.Tesař, ad.Mimo sólové činnosti spolupravuje s předními umělci: Duo Terpsichotre /kytara + cimbál – BroňkaSchoříková/, Duo Guitaccord /kytara + J. Zámečník, bajan/ Brněnské instrumentální trio (kytara + J.Zámečník, bajan, J.Novotný, housle, v duu

s houslemi /J. Svěcený nebo P.Šporcl nebo J. Novotný/.Vladislav Bláha je docentem JAMU, profesorem Konzervatoře Brno a externím profesorem Univerzity Guanajuato, Mexiko. Vede mistrovské kursy na univerzitách a hudebních školách v USA (8x), v Mexiku (6x), v Rakousku,

v Německu a řadě festivalů. Je ředitelem Mezinárodního kytarového festivalu BRNO apředsedou České kytarové společnosti. Je zván do mezinárodních porot prestižních soutěží (Benicasim,

Mottola, Gorizia, Tychy,…). Vede edice kytarových not v Německu a v USA.

Po studiu na Konzervatoři Brno absolvoval VŠ studium na Hochschule f.Musik F.Liszt, Weimar,

Německo u R. Zimmera, doktorandské studium na VŠMU v Bratislavě a v roce 2009 habilitoval na docenta JAMU. Své umění zdokonalil na stážích u významných osobností:J.W.DUARTE,Londýn,u G.CROSSKEY,Royal Northern College, Manchester, C.COTSIOLIS a A.CARLEVARO. Jeho nahrávky zahrnují 7 samostatných CD, dalších 6 CD

v duu a ve spolupráci s dalšími umělci, dále pro TV a rozhlas zemí Evropy, USA, Kuby, Mexika, Peru, Vietnamu, Venezuely, Indonézie, Argentiny ad.

 

Bronislava Schoříková získala intenzivní vztah k hudbě díky svým rodičům – aktivním hudebníkům (otec kontrabasista, matka zpěvačka). Během studia na Konzervatoři v Brně získala 3. cenu v Mezinárodní cimbálové soutěži ve Valašském Meziříčí, na základě čehož byla pozvána k provedení koncertů v rámci Mezinárodních cimbálových festivalů v Čechách a na Slovensku. Své hudební vzdělání dovršila studiem na katedře hudební vědy na Masarykově univerzitě v Brně, kde získala magisterský titul. Rovněž absolvovala půlroční stáž na univerzitě v Durhamu ve Velké Británii, během níž se zabývala tvorbou anglického skladatele Benjamina Brittena a mj. absolvovala seminář polyfonní hudby 16. století.

Duo TERPSICHORE  se svojí originalitou zvukově i repertoárově vymyká tradičním nástrojovým seskupením. Během krátké doby duo získalo pozornost publika i předních českých skladatelů jako jsou například Milan Tesař a Miloš Štědroň, kteří pro duo napsali své skladby, někteří další, např. Antonín Tučapský své skladby pro duo v současnosti tvoří. Je to zejména atraktivní a dramatický způsob hudební komunikace s publikem v žánrově pestrých a zajímavých skladbách, co duu napomáhá vytvořit vřelé přijímání hudby publikem všech generací.

 

General partners
Vincentka
Východní Morava