Stanou se luhačovické rozhledny česko-slovenským fenoménem?

Občanské sdružení Jurkovičův svět se sídlem v Luhačovicích dokončilo projekt pod názvem "Interaktivní 3D databáze rozhleden česko-slovenského pohraničí".

Záměrem autorů projektu bylo vytvoření základů pro vznikající ojedinělou Minigalerii rozhleden, která by měla návštěvníky seznámit s konkrétními rozhlednami stojícími na území České a Slovenské republiky.

„Původně jsme chtěli v rámci projektu, který je spolufinancován Evropskou unií, z prostředků Fondu mikroprojektů spravovaného Regionem Bílé Karpaty, vytvořit 15 modelů. Nakonec se nám podařilo zrealizovat rozhleden osmnáct. Naši sbírku jsme tím rozšířili na téměř 40 modelů rozhleden, jež jsou reálnou 3D databází skutečných objektů,“ vysvětlil Radek Bednařík, autor projektu a předseda sdružení.

Zpracované objekty rozhleden vycházejí z území tří moravských krajů (Zlínský, Jihomoravský a Moravskoslezský) a tří slovenských krajů (Trenčianský, Trnavský a Žilinský). Pro výběr bylo zohledněno kritérium především neopakovatelnosti, atraktivnosti a originálnosti objektů. Byly vytvořeny modely některých zaniklých rozhleden, dřevěných a historických kamenných rozhleden, které jsou např. i pomníky na události a osobnosti z minulého století. Rozhledny přetvořených telekomunikačních vysílačů anebo rozhledny, na jejichž vzniku a stavbě se podíleli pouze jejich vlastníci či nadšenci.

A tak na prostoru několika málo metrů čtverečních, v zatím provizorních prostorách sdružení, jsou nainstalovány modely např. rozhledny Dalibor, Klucanina, Cvilín, Poľana, Lhotka, Na skalce, Vartovna, Májka, Marťákov kopec.

„Rozhledny v reálu byly důkladně zmapovány a následně z nich byla námi vytvořena jejich virtuální podoba, kterou jsme přetvořili v identický 3D model. Za každým modelem je bezpočet strávených dnů a bezesných nocí. Při zpracování modelů využíváme nejmodernější IT technologie,“ vysvětlil Radek Bednařík.

Na projektu se v rámci přeshraniční spolupráce spolupodílel dlouholetý partner Jurkovičova světa, slovenské Matúšovo kráľovstvo z Piešťan.

„Musím říci, že i když v rámci Luhačovicka a Luhačovského Zálesí rozhledny zatím žádné nejsou, tak my tu v tuhle chvíli máme téměř čtyřicet česko-slovenských rozhleden, což na takovém prostoru, nikde v republice ani v Evropě není,“ dodal Radek Bednařík.

Poznámka redakce:

V současné době připravuje občanské sdružení Jurkovičův svět zpřístupnění unikátní expozice veřejnosti. Umístění v provizorních prostorách dovoluje pouze omezené prohlídky po dohodě na e-mailu: info@jurkovicuv-svet.cz. Podrobnější informace o aktivitách sdružení a tomto projektu najdete na:  www.jurkovicuv-svet.cz

run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’13070′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚650‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚13070‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’po-modules-photogallery‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Akce v Luhačovicích

Šibřinky / Ples sportovců / Ráz: Retro
Velikonoční jarmark s folklorem a ukázkou lidových řemesel
Bílá sobota s předváděním lidových řemesel
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka