Divadelní Luhačovice 2013

15. jubilejní ročník přehlídky komorní divadelní tvorby se uskuteční 18. - 24. srpna 2013 v Luhačovicích. Pořadatelem tradiční přehlídky komorních inscenací je Občanské sdružení Divadelní Luhačovice ve spolupráci s Lázněmi Luhačovice, a.s., Luhačovským Zálesím, o.p.s. a za finanční podpory Zlínského kraje, města Luhačovice a partnerských firem regionu. Na přípravě přehlídky se rovněž podílejí dvě střední školy ze Zlínského kraje.

Záštitu nad 15. jubilejním ročníkem přehlídky komorní divadelní tvorby převzali: hejtman Zlínského kraje  MVDr. Stanislav Mišák a prezident Herecké asociace  Jiří Hromada. Zakladatelem a prezidentem přehlídky je Miloslav Mejzlík, herec pražského Divadla Na zábradlí. V rolích kmotrů přehlídky se již vystřídalo mnoho významných herců a hereček z České republiky a ze Slovenska. V roce 2013 přijala tuto roli herečka, moderátorka divadelní manažerka Hana Gregorová.

15. ročník přehlídky komorní divadelní tvorby Divadelní Luhačovice 2013 je v rámci mikroprojektu Česko – Slovenské Divadelní Luhačovice spolufinancován Evropskou unií, z prostředků fondu mikroprojektů spravovaného Regionem Bílé Karpaty.

Festival komorní divadelní tvorby otevře představení Slováckého divadla z Uherského Hradiště komedií finského autora Bengta Ahlforse Popel a pálenka v režii Igora Stránského. Už titul naznačuje, že jde o hru se svérázným humorem, kterému říkáme „černý“, tedy o žánr, v němž tolikrát s příznačnou jemností vynikla na jevišti i ve filmu herečka Květa Fialová. A právě Květu Fialovou, která se už potřetí stává věrným, vlastně „zdomácnělým“ hostem Slováckého divadla, zhlédneme v Luhačovicích na vlastní oči v hlavní roli inscenace.

Paní Hana Gregorová se objeví na naší přehlídce hned v několika významných rolích. Nejenže přijala nabídku stát se „slovenskou“ kmotrou jubilejního ročníku: přijíždí také jako manažerka Divadla Radka Brzobohatého, které se představí hrou anglické autorské dvojice John Godber – Jane Thorton Barmanky. A aby toho nebylo dost, Hana Gregorová komedii o čtyřech ostrých ženách za vysokým pultem nejen režíruje, ale také v ní hraje. Propagační leták slibuje rovněž (anti)feministickou smršť v podání Ondřeje Brzobohatého. Nechme se překvapit.

Divadlo Jána Palárika z Trnavy se už do vědomí festivalových diváků před pár lety dobře zapsalo. Letos přiváží komedii argentinského autora Eduarda Rovnera Vrátila sa raz v noci v režii známého slovenského herce Emila Horvátha. Ten ke spolupráci přizval další hereckou osobnost, a to Božidaru Turzonovovou, jež se vedle mnoha velkých dramatických postav úspěšně zhostila i role kmotry luhačovické přehlídky. Tentokrát ji uvidíme v postavě matky, která doslova „vstane z hrobu“, aby zkontrolovala, s jakou ženou se chce oženit její staromládenecký syn Manuel. Ale je to tak, láska a přátelství jdou někdy až „za hrob“.

I prezidenti mají své dny. Miloslav Mejzlík, který tuto funkci zastává v čele Divadelních Luhačovic, si na chvíli odskočí do Oválné pracovny Bílého domu a v brilantní komedii renomovaného amerického autora Davida Mameta Listopad si zahraje prezidenta USA. Je až neuvěřitelné, jak téma hry, s ostrou satirickou nadsázkou předvádějící často komické zákulisí politických praktik a manipulací, promlouvá i k naší české současnosti. Miloslav Mejzlík je v této inscenaci exkluzivním hostem Městského divadla Kladno (režie Jan Frič).

Herečku Dášu Bláhovou mnozí z nás znají z filmů Věry Chytilové Hra o jablko nebo Kalamita, někteří měli štěstí vidět ji s Bolkem Polívkou v legendární inscenaci Divadla na provázku Am a Ea. Sbírala však úspěchy i za své emigrace v Austrálii, a po návratu do vlasti ji talent ani energie neopustily. Založila vlastní Intimní divadlo Bláhové Dáši, které se od počátku nebojí otevírat tabuizovaná témata ve vztazích mezi muži a ženami, a tak nemá nouzi o své diváky. Komedie Moucha na zdi (autorka Peta Muray) nás vtahuje do světa starších manželů, jejichž život „bez tance“ se náhle změnil. V ústřední dvojici vedle Dáši Bláhové uvidíme Vladimíra Kratinu, ale v choreografických výstupech také úspěšné účastníky soutěže STARDANCE – vítěznou Alici Stodůlkovou (tančila s Pavlem Křížem) a Michala Kurtiše (z dvojice s Anetou Langerovou). Režie Irena Žantovská.

Závěrečné představení Tisíc a jedna vášeň vychází z dramatizace několika méně známých povídek a aktovky Medvěd od A. P. Čechova v režii zkušené Lídy Engelové a tajemné Johany K. V podání Taťjany Medvecké, Liliany Malkiny, Jaromíra Meduny a Lukáše Jurky nahlédneme do duše autora – spisovatele, dramatika a lékaře, který uměl pozorovat lidi a měl je rád s jejich přednostmi i slabostmi, na něž dokázal nahlížet s laskavostí i humorem. Oblíbené a vskutku komorní pražské Divadlo Viola tak jubilejní luhačovickou přehlídku završí hereckým koncertem. Protože Divadelní Luhačovice myslí i na nejmenší diváky, v pátek doplňuje hlavní program dopolední pohádkové představení Dlouhý, Široký a Bystrozraký z dílny brněnského divadla Polárka v režii Michala Sopucha.

V hale Vincentka na kolonádě bude letos svou tvorbu prezentovat Střední škola oděvní a služeb Vizovice. Na realizaci a organizaci 15. ročníku přehlídky komorní divadelní tvorby Divadelní Luhačovice 2013 se podílejí také žáci Střední odborné školy Luhačovice.

Návštěvníci divadelní přehlídky se mohou tradičně těšit na besedu s překladatelem, spisovatelem, psychologem a milovníkem divadla MUDr. Janem Cimickým a rovněž na setkání s Hanou Gregorovou a Ondřejem Brzobohatým ve Společenském domě Lázní

Luhačovice. Program ke stažení ZDE

I letos platí: Divadelní Luhačovice jsou lázněmi duše … Podrobnější informace na www.divadelni-luhacovice.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hlavní partneři
Vincentka