Malé Slovensko s luhačovickou účastí

Pro všechny věkové kategorie je ve slovenských Pieštanech ve dnech od 21. března do 10. dubna 2014 zdarma zpřístupněna unikátní výstava pod názvem „Malé Slovensko“, na které se představuje pestrá paleta modelů, zachycující především historické objekty hradů, zámků, kostelíků, městských částí a rozhleden nejen ze Slovenska, ale i Moravy, Čech a jiných částí Evropy.

„Výstava je umístěna ve veřejných prostorách nákupního centra Aupark v centru Piešťan. V rámci ní jsou prezentovány převážně modely, které doposud návštěvníci ještě nemohli vidět“, uvádí Radek Bednařík z luhačovského Jurkovičova světa, jehož  modely májí na výstavě také zastoupení.

„Výstava představuje 64 modelů, které zastupují několik výrobních technologií, ať už se jedná o klasické papírové či dřevěné modely; k vidění jsou i jiné technologie zpracování, využívané v současné době. Ukázkou je rozpracovaný model hradu Beckov“, dodává Radek Bednařík.  

Většina modelů je z depositu, či přímo z areálu Parku miniatur Matúšova kráľovstva, kterým dominuje 205 cm dlouhý přenosný exteriérový model dřevěného kostela ve Svätom Kríži, který původně stával na místě dnešního dna Liptovské Mary. Mimo něj je možné vidět dalších pět dřevěných kostelíků a zvonice. Dále návštěvník může vzhlédnout modely 9 turistických chat a rozhleden, např. Holubyho chatu z roku 1924 či bývalou rozhlednu na Velké Javořině z roku 1928. Mimo ně tu návštěvník najde modely hradů Karlštejna, Bouzova, Bojnického zámku, francouzské hrady Chaumont a Azay de Rideau, německý Eltz, či Vaduzský hrad, apod. „Moc nás těší, že součástí této expozice jsou i dva modely z kolekce naší Minigalerie rozhleden, konkrétně modely rozhleden na Velkém Lopeníku a na Marhátě v Povážském Inovci“, zmiňuje Radek Bednařík.

Minigalerie rozhleden byla dokončena v závěru roku 2013 a v nejbližší době bude otevřena veřejnosti. V současné době disponuje čtyřmi desítkami modelů českých a slovenských rozhleden. „Na její realizaci se v rámci přeshraniční spolupráce prostřednictvím Fondu mikroprjektů spolupodílel dlouholetý partner Jurkovičova světa, slovenské Matúšovo kráľovstvo, které je právě nositelem výstavy Malé Slovensko. Je v tom i další symbolika spolupráce, neboť Luhačovice a Piešťany jsou dlouhodobá partnerská města,“ upřesňuje Radek Bednařík.

Výstava stojí za pozornost. Její návštěva se dá spojit s prohlídkou již zmiňovaného Parku miniatur, ležícího nedaleko Čachtic, nadohled od stejnojmenného bájného hradu grófky Battoryové. „V Parku je možné vzhlédnout více jak 50 modelů dobových rekonstrukcí slovenských hradů a dalších sakrálních památek tak, jak vypadaly před 300 – 400 léty. Letošní sezóna v Parku začíná 5. dubna…“, dokončuje Radek Bednařík.

run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’48722′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚831‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚48722‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’po-modules-photogallery‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Hlavní partneři