Město opět zve na Otevírání pramenů, i letos očekává tisíce návštěvníků

Folklorní průvod se svěcením pramenů, jarmark, spolek Calma v historických kostýmech, přehlídka automobilových veteránů, koncert Janka Ledeckého ale třeba i společné cvičení jógy a tai chi v lázeňském parku. Lákadel, která nabídne letošní Otevírání pramenů, je spousta.

Na dny 10. až 12. května zkrátka město Luhačovice ve spolupráci s řadou partnerů připravilo k zahájení hlavní lázeňské sezóny velmi bohatý program. „Program je velmi pestrý a věříme, že zaujme návštěvníky každého věku, včetně rodin s dětmi,“ poznamenala za organizátory ředitelka Městského domu kultury Elektra Hana Slováková.

Nejkrásnější moravské lázně proto o druhém květnovém víkendu očekávají tisíce návštěvníků, pro které letos nachystali organizátoři také příjemnou novinku spojenou s parkováním. „Poprvé bude fungovat pro návštěvníky kyvadlová doprava mikrobusy od záchytných parkovišť do centra. Parkoviště přitom budou opět zřízena na příjezdu do města ve směru od Uherského Brodu. S fungováním odstavných parkovišť pomohou i dobrovolní hasiči. Na dopravní situaci v centru dohlédnou samozřejmě strážníci Městské policie, kteří budou ale také daleko intenzivněji kontrolovat, zda lidé parkují tam, kde je to dovoleno,“ doplnila Slováková. Návštěvníků se přitom očekávají jako v minulých letech tisíce. „Se stále bohatším programem této akce bývá v posledních letech jejich počet obvykle kolem 10 tisíc,“ doplnila Slováková. I když se podobné oslavy přírodního bohatství v podobě přírodních minerálních pramenů rozrostly takovým způsobem až v poslední době, slavnosti spojené s prameny tu mají bohatou tradici jdoucí daleko do historie.

„Už naši předkové si byli vědomi významu pramenů, studánek, které pro ně byly životně důležité. Většinou s příchodem jara probíhaly oslavy spojené s vodou. Zahajování sezony koncem 19. století probíhalo před kaplí svaté Alžběty na Lázeňském náměstí. Novodobou tradici svěcení pramenů obnovil folklorní soubor Malé Zálesí na přelomu 80. a 90. let 20. století, a je spojena především s mimořádnou osobností folkloristky Věry Haluzové. Z jejích folklorně dramatických pásem inspirovaných lidovými zvyky vychází dramaturgie programů částečně i v letošním roce,“ nastínila Slováková.

A na co vše se mohou lidé na letošním Otevírání pramenů těšit?
Pátek 10. května
Návštěvníci si užijí odpoledne pouliční jarmark s programem a večer mohou zajít na koncert Janka Ledeckého.
Sobota 11. května
Dopoledne bude odpočinkové a relaxační, v lázeňském parku se bude cvičit jóga, tai chi, zahraje relaxační hudba. Odpoledne bude plné historických automobilů, kostýmů, bicyklů a na podiu vystoupí výborná kapela Golden Deliciousband. Večer patří tradičně besedě u cimbálu.

Neděle 12. května
Programy zahájí slavnostní mše svatá. Po ní půjde od pramene k prameni průvod a luhačovický farář Hubert Wojcik jednotlivá zřídla posvětí. Začne se u pramene svatého Josefa, který prošel letos kompletní opravou. Po dvou letech bude moci dostat svůj zelený věneček i znovu zprovozněná Ottovka. Průvod bude pokračovat k prameni
Dr. Františka Šťastného, dále na lázeňské náměstí, kde posvětí pramen Nový Jubilejní. Z důvodu probíhající rekonstrukce kolonády a haly Vincentka bude odtud přesunuta slavnost jinam. „Pásmo s Vodolenkou se proto odehraje na podiu před Společenským domem a na věneček si bude muset nejznámější Luhačovický pramen Vincentka počkat až po rekonstrukci,“ vysvětlila za organizátory Slováková. Průvod se poté zastaví u fresky Cyrila a Metoděje u Jurkovičova domu a bude tradičně zakončen u kaple svaté Alžběty, zde bude také od 10.00 až do příchodu průvodu vystupovat folklorní soubor. Všechny soubory se představí divákům na podiu před Společenským domem v odpoledním programu, který začíná ve 14.00. Celou akci tam pak uzavře koncert skupiny Cimballica.

Třídenní slavnost Otevírání pramenů jako již tradičně výrazně podpořil Zlínský kraj.
„V letošním roce, jsme navíc velmi potěšeni, že v nedělním průvodu a dalších programech přivítáme i celou Radu Zlínského kraje v čele s hejtmanem Jiřím Čunkem,“ doplnil starosta Luhačovic Marian Ležák.
Akce, kterou organizuje město Luhačovice prostřednictvím Městského domu kultury Elektra, by se nemohla uskutečnit ani bez spolupráce s folklorními soubory Malé Zálesí a Leluja, Římskokatolickou farností, Lázněmi Luhačovice, a.s., místním spolkem Calma, zdejšími školami a dalšími subjekty. 

KOMPLETNÍ PROGRAM 

Akce v Luhačovicích

Luhačovické řezbářské sympozium
Den pro PAHOP
Degustace prosecco a sabrage
Hudba Hradní stráže a Policie ČR
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka