250. výročí udělení titulu městys, se slavilo v sobotu 14. června v Pozlovicích. Velkolepé oslavy začaly ve 13 hodin v hudebním altánku v centru městyse. Pak následovala mše svatá v kostele svatého Martina, příjezd císařovny Marie Terezie s doprovodem, koncert dechové hudby Zálesanka a další doprovodné akce. Po celý den jste si mohli na faře prohlédnout staré Pozlovské kroniky, na nádvoří byly k vidění výtvarné práce žáků základní školy.
nn
Oslavám předcházela důkladná příprava centra městyse. Byly dokončeny práce na rekonstrukci jeden a půl kilometru dlouhého chodníku spojujícího Pozlovice s Luhačovicemi, vybudováno veřejné osvětlení, kabelizace nízkého napětí, a části vozovky. K oslavám výročí znovu jmenování Pozlovice městysem, byla vyrobena výroční turistická známka. Tuto můžete získat při příležitosti vydání a pak až do konce příslušného kalendářního roku. A to na Úřadu městyse Pozlovice, Penzinu Vyhlídka, Hotelu Ogar a v Městském informačním středisku v Luhačovicích.
nn
Pozlovice byly jedním ze čtyř míst /Batelov – kraj Vysočina, Švábenice – Jihomoravský kraj, Dřevohostice – Olomoucký kraj/, kterým bylo 23. dubna letošního roku, rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem, umožněno znovu jmenování obce městysem.
nnHistorie Pozlovic sahá až do roku 1287, kdy jsou po prvé připomínány pod názvem Pozlovicensem. Nejvíce rozmachu zažily v době vlastnictví rodu Sereny /1629/. Co do významu byl mezníkem rok 1758, kdy císařovna Marie Terezie Walburga Amálie Kristýna, povýšila Pozlovice na městys. To mělo obrovský hospodářský význam. Mohli se zde pořádat týdenní a dobytčí trhy. Městys plnil roli spádového městečka pro okolní vesnice. Od roku 1954 přestal být status městyse používán. Od roku 2006 si mohou bývalé městyse, po předložení historických dokumentů, znovu zažádat o titul městys. Od tohoto data si v České republice zažádalo o používání titulu 187 obcí.
nn