XVI. ročník mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů \“Písní a tancem\“ skončil

Příjemný víkend prožili v Luhačovicích 12. - 14. září diváci i více než tři sta dětí z různých koutů naší republiky, ze Slovenska, Bavorska i daleké Gruzie, pouze jeden pozvaný soubor z Kosova z politických důvodů nepřijel. Mladí Gruzínci se ovšem svého úkolu zastoupit lidovou kultur...

Příjemný víkend prožili v Luhačovicích 12. – 14. září diváci i více než tři sta dětí z různých koutů naší republiky, ze Slovenska, Bavorska i daleké Gruzie, pouze jeden pozvaný soubor z Kosova z politických důvodů nepřijel. Mladí Gruzínci se ovšem svého úkolu zastoupit lidovou kulturu nám příliš neznámou, zhostili výborně, jejich tance sledovalo zaplněné lázeňské náměstí se zatajeným dechem a za své mimořádné výkony byli odměněni mohutným aplausem.

nn

Děti ze souboru Lomisa Tbilisi do Luhačovic cestovaly pět dnů autobusem a hned po skončení vystoupení nastoupily zase stejnou namáhavou cestu zpět. Ovšem i vystoupení ne tak exotická, sklidila u četných diváků úspěch a bouřlivým potleskem ocenili diváci i soubory Arge z Deggendorfu (Bavorsko), Turiec z Martina (Slovensko), Drahánek z Blanska, Hořeňáček z Lázní Bělohradu, Kytice z Prahy, Mladinka z Plzně, Palavěnka z Mikulova a domácí Malé Zálesí, kteří společně seřazeni v nedělním průvodu dávali všem naději, že tradice a folklor mají úspěšné a nadšené pokračovatele, což potvrzuje svými slovy prezidentka festivalu Radka Ehrenbergerová. "Atmosféra odpoledních vystoupení je neopakovatelná. Malá dívenka skáče panáka v písku u fontány, pobrukuje si písničku, co slyšela z jeviště. I tato vzpomínka v nás zůstane, zvláště když jsme měli chuť skákat vedle ní. Kvůli těmto chvilkám se rok co rok vracíme na lázeňské náměstí."

nn

Častým cílem víkendových návštěvníků byl řemeslný jarmak před Vincentkou, kde mohli nakupovat, nebo jen tiše obdivovat umění dráteníka, košíkářů a dalších lidových řemeslníků, nejmenší návštěvníci budou ještě dlouho vzpomínat na loutkové divadélko Františka Petráka a dřevěné hlavolamy Vladimíra Majerského. V programech vystoupili i vítězové celostátní pěvecké soutěže Zpěváček a účastníci mezinárodní taneční tvůrčí dílny. XVI. mezinárodní festival "Písní a tancem", který se v roce 2005 se stal řádným členem světové organizace lidového umění CIOFF, uspořádali Folklorní sdružení ČR, Město Luhačovice, Zlínský kraj, Lázně Luhačovice, a.s., MěDK Elektra Luhačovice, SOŠ Luhačovice, Royal Spa, s.r.o. a Městys Pozlovice pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miloslava Vlčka, předsedkyně klubu Senátu Parlamentu ČR Aleny Gajdůškové a hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše. Festival se konal s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci Dnů tradiční kultury, společného projektu zemí Visegrádské čtyřky. Mediálními partnery festivalu byli Český rozhlas, Mediatel – Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, ACR Alfa, Informační server www.borovice.cz a Haló noviny. Festival dále podpořili Povodí Moravy, s.p., Centrum andragogiky, Hotel Adamantino Luhačovice, KARE Karel Plášek, OSA, TG Tisk Lanškroun, Zálesí Luhačovice, a.s. a další.

nn

Akce v Luhačovicích

Den sesterství
Wellness & Beauty Days
Vařte jako šéfkuchař! Rezervace menu do 6. 5.
Lobby bar LUHAČOVICE – víkendové okénko OTEVŘENO
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka