Jednotka Sboru dobrovolných hasičů města Luhačovice, kategorie JPO II/1

Chránit životy a zdraví občanů, ale i ochrana majetku před požáry, to je základním posláním hasičů. Za tímto účelem vznikl v roce 1891 Sbor dobrovolných hasičů i ve městě Luhačovice, který má v současné době 50 členů. V roce 1985 začal ve městě působit vedle Sboru dobrovolných hasi...

Chránit životy a zdraví občanů, ale i ochrana majetku před požáry, to je základním posláním hasičů. Za tímto účelem vznikl v roce 1891 Sbor dobrovolných hasičů i ve městě Luhačovice, který má v současné době 50 členů. V roce 1985 začal ve městě působit vedle Sboru dobrovolných hasičů ještě Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje (HZS), jako profesionální jednotka kategorie P1. V roce 2005 hrozilo zrušení celého HZS v Luhačovicích, ale po dlouhodobém vyjednávání bylo rozhodnuto jednotku zde ponechat, ovšem ve sníženém početním stavu a v jejím přeřazení do kategorie P0. Na základě povinnosti města dané zákonem o požární ochraně zřídit vedle požární jednotky P0 ještě jednotku Sboru dobrovolných hasičů typu JPO II/1 byla rozhodnutím zastupitelstva v roce 2005 jednotka zřízena. Jednotka složená z členů Sboru dobrovolných hasičů sice zřízena byla, ale při svolání k zásahu během pracovní doby nebyli její členové schopni se sejít v dostačujícím počtu, tak aby byli platnými pomocníky při zdolávání mimořádné situace v jakékoli denní či noční době.

nn

Proto bylo na Zastupitelstvu města Luhačovice, konaného dne 15. 3. 2007, rozhodnuto o uvedení jednotky do pohotovosti ke dni 1. 1. 2008. Akceschopnost HZS, požární stanice Luhačovice, je v současné době zabezpečována společnou zásahovou jednotkou, kterou na jedné směně tvoří 3 profesionální hasiči a 4 dobrovolní hasiči. Činnost jednotky JPOII/1 v současné době zabezpečuje 11 dobrovolných hasičů, kteří drží nepřetržitou pohotovost 24 hodin denně ve třech směnách. V případě potřeby je jednotka při výjezdu k zásahu doplňována z řad členů městské policie a pracovníků TS Luhačovice, kteří jsou na tuto odbornost rovněž proškoleni. Členové jednotky byli od začátku roku do konce měsíce září povoláni celkem k 60 zásahům a nemalou měrou se podílejí na ochraně životů a majetku občanů našeho města.

nn

Změna kategorie jednotky a její uvedení do akceschopnosti si vyžádalo i zvýšené nároky na vybavení ochrannými prostředky a technikou. Členové jednotky jsou nově vybaveni zásahovými obleky, ochrannými přilbami, zásahovými botami a některými dalšími ochrannými prostředky. Značné finanční prostředky bylo nutno investovat i do věcných prostředků požární ochrany. Významnou finanční částkou se na pořízení nových ochranných prostředků a věcných prostředků požární ochrany podílel Zlínský kraj, který formou 2 neinvestičních dotací přispěl na vynaložené výdaje celkovou částkou 247 000 Kč. Dále Zlínský kraj poskytl dotaci na zajištění akceschopnosti naší jednotky ve výši 150 000 Kč. Podporu máme i od HZS Zlínského kraje, který na jednotku převedl některé nevyužité prostředky.

nn

Členství v jednotce přineslo značné omezení v osobním životě všech členů zařazených do této jednotky, neboť každý člen jednotky, který má naplánovánu pohotovost se musí do 5 minut dostavit na požární stanici a zúčastnit se výjezdu k zásahu. Za přístup k plnění těchto úkolů patří všem členům jednotky poděkování.

nn

Hlavní partneři