Situace včelařů se lepší

Varroáza včel je na ústupu, to jsou výsledky zprávy státní veterinární správy.

nn

Také Luhačovičtí včelaři se pustili do boje s novodobým strašákem včel - varroa destructor. Tento agresivní roztoč pochází z Indie, kde jsou tamní včely vůči němu rezist...

Varroáza včel je na ústupu, to jsou výsledky zprávy státní veterinární správy.

nn

Také Luhačovičtí včelaři se pustili do boje s novodobým strašákem včel – varroa destructor. Tento agresivní roztoč pochází z Indie, kde jsou tamní včely vůči němu rezistentní. Rozmnožuje se na zavíčkovaných larvách včel. Po vylíhnutí se společně dostanou z buňky a dále se rozmnožují. Včelstvo postupně slábne a líhnou se včely s nedokonale vyvinutými křídly, zakrnělýma nohama nebo menším počtem nohou. Dochází k výraznému zkrácení délky života, přičemž včely hynou často během zimy a v případě masivního napadení i na podzim.

nn

Léčení se provádí podle nařízení státní veterinární správy plošně na celém území republiky. Tři dávky medikamentu Varidol se aplikují po sběru medu kolem 10. října, 20 října a 5. prosince. Přitom je nutno sledovat teplotu vzduchu. Pokud je teplota nižší než 10 stupňů celsia, jsou včelstva semknutá a výpary z Varidolu se k nim nedostanou.

nn

Varroáza je parazit, který se s tímto léčením úplně zlikviduje. Nemá žádné vedlejší účinky a jeho cena je poměrně nízká.Včelař zaplatí 35 – 40 Kč za ampulku, která 3x přeléčí osm včelstev.

nn

K monitoringu úhynu včelstev v důsledku parazitu Varroa destructor, slouží v České republice oficiální internetová aplikace Varroamonitoring Systém /VMS/. Systém je založen na dobrovolnosti včelařů a dovoluje sledovat aktuální nákazovou situaci v ČR. V současné době je do projektu zapojeno 243 monitorovacích stanic s počtem 1 709 monitorovaných včelstev.

nn

V zimě na přelomu let 2007 – 2008 zahynula v důsledku varroázy, přibližně třetina včelstev v ČR.

nn

Hlavní partneři