Ministři požadovali konkrétní záruky

Setkání ministrů pro zaměstnanost a sociální věci proběhlo v Luhačovicích ve dnech 22. až 24. ledna. Šlo o první jednání ministrů zemí Evropské unie mimo Prahu v rámci předsednictví České republiky.

nn

Jednání proběhlo v prostorách Společenského domu ...

Setkání ministrů pro zaměstnanost a sociální věci proběhlo v Luhačovicích ve dnech 22. až 24. ledna. Šlo o první jednání ministrů zemí Evropské unie mimo Prahu v rámci předsednictví České republiky.

nn

Jednání proběhlo v prostorách Společenského domu a bylo perfektně připraveno po všech stránkách. Akce zviditelnila nejen Zlínský kraj, ale i Luhačovice. Neformální jednání i doprovodný program zástupci kraje a města spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí a úřadem vlády, připravovali déle než jeden rok. Zúčastnilo se jej dvacet ministrů a další vysocí představitelé členských zemí, Eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla, předseda evropského parlamentu a další čelní představitelé EU.

nn

Hlavními tématy diskuse byly otázky mobility pracovních sil v komplexním pohledu a revize směrnice o pracovní době. Předsednictví reprezentované ministrem Petrem Nečasem předneslo příspěvek o geografické mobilitě a apel na země, které zatím uplatňují pracovní omezení a přístup na trh práce. Jedná se o Rakousko, Německo, Belgii a Dánsko, které mají omezení k obyvatelům států, jež vstoupily do Evropské unie v roce 2004,( státy, které se staly součástí společenství v roce 2007 mají ještě více omezení). Předsednictví chce poukázat, že tato omezení jsou neopodstatněná.

nn

"Země, které budou požadovat zamezení pohybu cizích pracovních sil na svém území na přechodné období, budou muset svůj požadavek odůvodnit. A my nechceme, aby to bylo pouhou formalitou, budeme žádat vážné důkazy," řekl český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

nn

Páteční pracovní část jednání byla věnována diskusi k revizi směrnice o pracovní době. Na směrnici o pracovní době se neshodují poslanci Evropského parlamentu s představiteli členských států. Jedná se o tom, zda bude platit pro zaměstnance zemí EU pracovní týden maximálně 48 hodin, nebo se budou moci lidé sami rozhodnout a pracovat přesčas. České předsednictví by mělo nalézt kompromis mezi státy a závěry pak společně projednat jak s ministry tak s europoslanci.

nn

"V době ekonomické krize je nutné mít co nejpružnější dohodu o maximální pracovní době. Česko podporuje návrh, aby ke stropu týdenní pracovní doby 48 hodin existovala možnost dobrovolného pracovního úvazku," sdělil český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

nn

Na neformálním zasedání ministrů zaměstnanosti a sociálních věcí se ve čtvrtek v Luhačovicích mluvilo i o profesní mobilitě a o nutnosti motivovat lidi bez práce k hledání zaměstnání. Důležitým tématem bylo i usnadnění zaměstnanosti lidem se zdravotním postižením či jinak znevýhodněnými a v neposlední řadě vyřešení problematiky vzájemného uznávání kvalifikací.

nn

Luhačovické jednání bylo obohaceno kulturně poznávacím, doprovodným programem pro všechny zúčastněné. Hosté navštíví: Zlín, Velehrad, sklárny v Květné, Arcibiskupský zámek a další zajímavá místa regionu.

nn

Hlavní partneři