O diabetu v ČR

Diabetes mellitus neboli cukrovka je celosvětově závažnou chorobou, jež dosahuje rozměrů pandemie. Je to závažné chronické onemocnění, které významně ovlivňuje kvalitu a délku života jedinců s diabetem. Má také významný socioekonomický dopad na celou společnost. I proto se konaly ve dnech 2...

Diabetes mellitus neboli cukrovka je celosvětově závažnou chorobou, jež dosahuje rozměrů pandemie. Je to závažné chronické onemocnění, které významně ovlivňuje kvalitu a délku života jedinců s diabetem. Má také významný socioekonomický dopad na celou společnost. I proto se konaly ve dnech 23.-25. dubna  v Luhačovicích již 45. diabetologické dny. Setkávají se zde přední odborníci z celé ČR i dalších států, aby si zde předali nejnovější poznatky ze svých výzkumů, ale také aby si v přátelském ovzduší Luhačovic navzájem vyměnili zkušenosti z praxe. Součástí akce byla i výstava dětských kreseb v Galerii Elektra, která představila veřejnosti tuto nemoc očima zdravých i nemocných dětí.

nn

Co je diabetes za nemoc?
nnDiabetes mellitus neboli cukrovka je po celém světě, ale i v ČR, stále častější chorobou. Je to závažné chronické onemocnění, které může významně ovlivnit kvalitu a délku života pacientů. Nemoc vznikne, jestliže beta buňky ve slinivce břišní přestanou vyrábět dostatečné množství hormonu inzulinu. Ten pomáhá převést cukr (glukózu) z krve do buněk.

nn

Rozlišujeme tři typy diabetu:

nn

Diabetes 1. typu
nnJe to autoimunitní onemocnění – buňky samy postupně zničí Langerhansenovy ostrůvky ve slinivce břišní, které vyrábějí hormon inzulin. Tento hormon funguje jako klíč k otevírání stěn buněk, aby glukóza z krve mohla přejít do svalů a jater k dalšímu zpracování.
nnPokud je inzulinu v krvi málo, či dokonce žádný, glukóza z krve se nemůže uplatnit a organizmus začne trpět nedostatkem energie. Tento stav je kritický hlavně pro mozek, který bez neustálého přísunu energie nemůže pracovat. Při pravidelné aplikaci inzulinu může člověk i s diabetem prožít plnohodnotný život.

nn

Diabetes 2. typu
Diabetes 2. typu je mezi nemocnými nejrozšířenější – dosahuje 93 % z celkového počtu pacientů. Postihuje převážně obézní lidi ve středním a vyšším věku. V organizmu nejprve dochází k poruše využití inzulinu, později jejich slinivka přestane hormon inzulin produkovat.

nn

Onemocnění diabetem 2. typu je spojeno s genetickými faktory, ale nedostatek pohybu, nezdravá strava a nadváha významně zvyšují riziko onemocnění. Pokud není pacient včas diagnostikován a léčen, může být postižen vážnými komplikacemi, které mohou vést až ke smrti. Léčí se úpravou životního stylu, tabletami i aplikací inzulinu.

nn

Diabetes typu MODY
nnMODY diabetes je vzácný typ dědičného diabetu, který není závislý na inzulinu a stojí na pomezí diabetu typického pro dětský věk (1. typu) a diabetu starších pacientů (2. typu). Charakteristický je jeho počátek v období puberty a mladší dospělosti, a odtud také pochází jeho anglická zkratka MODY (Maturity-Onset Diabetes of the Young), volně přeloženo jako diabetes dospělého typu objevující se u mladých lidí.

nn

Možnosti léčby
Jedinou možností léčby diabetu 1. typu je podávání inzulinu v podobě léčivého přípravku. Diabetes 2. typu se v časném stadiu léčí dietou, při selhávání tohoto přístupu nastupuje farmakologická léčba podáváním tzv. perorálních antidiabetik (tablet) a poté podávání inzulinu (podobně jako u diabetu 1. typu, selhávají-li i perorální antidiabetika).

nn

Rizika neléčeného stavu – pozdní komplikace diabetu
Příznaky diabetu (především 2. typu) jsou mnohdy nenápadné a nemoc není diagnostikována včas. Rovněž kvalita léčby již léčených diabetiků nebývá vždy uspokojivá.

nn

Obojí vede ke vzniku pozdních komplikací diabetu. Tyto komplikace zhoršují a zkracují život nemocného, ale také ekonomicky velmi zatěžují společnost.

nn

Mezi pozdní komplikace řadíme zejména: poškození ledvin vedoucí až k dialýze,
nnpoškození očí končící i slepotou, poškození nervů s rizikem amputace nohy, poškození velkých krevních cév (infarkt, mrtvice).

nn

Alarmující fakta:

nn

    nn

  • nn
    V ČR se léčilo v roce 2007 celkem 755 000 diabetiků, z toho 52 850 diabetiků 1. typu a 702 150 diabetiků 2. typu.
    nnRočně přibývá dalších několik desítek tisíc nemocných a od roku 1985 se počet diabetiků zdvojnásobil.

    nn

  • nn

  • nn
    V brzké době bude trpět touto nemocí každý desátý občan ČR.

    nn

  • nn

  • nn
    26 % léčených diabetiků má závažnější zdravotní problémy v podobě pozdních komplikací – poškození ledvin, očí, cév. Přitom nejsou statisticky sledovány všechny typy komplikací.

    nn

  • nn

  • nn
    Procento diabetiků s komplikacemi zůstává stejné v posledních letech, což při rostoucím počtu diabetiků znamená obrovské náklady na léčbu a negativní dopad na život diabetika a jeho okolí (např. dialýza, slepota nebo amputace končetin).

    nn

  • nn

  • nn
    Léčba je zajištěna v především v diabetologických ordinacích, kterých je 481 v ČR. Neustále vzrůstá již nyní vysoký počet léčených diabetiků na úvazek lékaře diabetologa. V roce 2006 to bylo 2 386 pacientů na jednoho lékaře. V malé míře jsou diabetici léčeni v ordinacích praktických lékařů.

    nn

  • nn

  • nn
    Každý rok 7 milionů lidí po celém světě onemocní diabetem. Jsou to dva lidé každou sekundu. 90 % z nich jsou diabetici 2. typu.

    nn

  • nn

  • nn
    V roce 2005 bylo 400 milionů dospělých lidí obézních. Po roce 2025 očekáváme, že to bude již 700 milionů dospělých lidí. Zajímavé je, že kromě Evropy převažují ve světě obézní ženy.

    nn

  • nn

  • nn
    V Americe má v současnosti 35 % dětí nadváhu, z toho 15 % je již obézních.

    nn

  • nn

  • nn
    V Evropě je dosud toto číslo o něco nižší, ale přesto je již také velmi znepokojující.

    nn

  • nn

  • nn
    58 % diabetiků 2. typu má BMI větší než 21.

    nn

  • nn

  • nn
    Stále rychleji narůstá dětská obezita.
    nnDiabetes a obezita dohromady významně zvyšují riziko smrti.

    nn

  • nn

  • nn
    Léčba diabetu a jeho komplikací odčerpává podle WHO celosvětově 15 % z ročních nákladů na léčbu obyvatel.

    nn

  • nn

nn

Hlavní partneři