Příběh vyšívaného šátku

Ve čtvrtek 21. ledna 2010 byla v luhačovickém muzeu otevřena výstava o podomáckém zpracování rostlinných vláken a o využití rostlinných barviv v minulosti. Výstava představuje tradiční postupy při podomáckém pěstování a zpracování lnu a konopí na jihovýchodní Moravě. V jednotlivých oddílech předvádí pracovní n...

Ve čtvrtek 21. ledna 2010 byla v luhačovickém muzeu otevřena výstava o podomáckém zpracování rostlinných vláken a o využití rostlinných barviv v minulosti. Výstava představuje tradiční postupy při podomáckém pěstování a zpracování lnu a konopí na jihovýchodní Moravě. V jednotlivých oddílech předvádí pracovní náčiní, materiál a výsledný polotovar různých fází postupu při rukodělném zpracování textilního vlákna. Seznamuje návštěvníka s tímto složitým a dnes už téměř zapomenutým pracovním procesem od setí semene až po tkaní plátna včetně různých způsobů jeho úpravy a výzdoby. Součástí výstavy jsou ukázky přadných a barvířských rostlin, které se na jihovýchodní Moravě v minulosti využívaly. Složitý proces výroby tkanin z přírodních textilních vláken je na výstavě přiblížen formou příběhu o vzniku plátěného vyšívaného šátku. Textilní výroby byly složitým komplexem pracovních postupů a technik, které podstatně ovlivňovaly způsob života a kulturu venkovské pospolitosti. Ta musela být v jejich výrobě dlouhou dobu soběstačná a provozovala je podomácku a především pro vlastní spotřebu. Používala k tomu materiály, které jí byly nejsnáze dostupné. Rozvoj textilního průmyslu v 19. století přispěl k postupnému upouštění od podomácké výroby textilu, přesto se na jihovýchodní Moravě místy udržela až do poloviny 20. století. V obdobích všeobecného nedostatku za první a hlavně druhé světové války v mnoha obcích i v okolí Luhačovic na Zálesí, na jižním Valašsku a Slovácku nastal návrat k pěstování konopí a podomácké výrobě tkanin a provazů. Dnes už bohužel i moderní technologie textilní výroby se u nás stávají minulostí v důsledku zkolabování textilního průmyslu. Pěstování přadného lnu již prakticky skončilo, pěstování technického konopí naráží na množství překážek. Tím více je téma výstavy atraktivní pro děti i dospělé.
nnSoučástí výstavy je permanentní textilní dílna, ve které si návštěvníci mohou vyzkoušet lámání lnu, předení na kolovratu, tkaní na rámu a tkaní na hřebenovém stávku, tkaní na vertikálním tkalcovském stavu, vyšívání. Muzeum připravilo k výstavě tiskové materiály a na každý měsíc řadu doprovodných programů pro veřejnost: přednášky, předvádění tkalcovských i předtkalcovských technik a výtvarné dílny. Cílem výstavy a doprovodných programů Příběh vyšívaného šátku je výchova ke vztahu ke kulturně historickému dědictví. Na základě objektového učení se děti v muzeu prostřednictvím historie konkrétního sbírkového předmětu seznamují s technologii zaniklé podomácké výroby textilu, osvojují si základní znalosti o historii místa a jsou vedeny k vyzkoušení dovedností ruční práce.
nn
nnLektorské oddělení MJVM nabízí vždy ve čtvrtek zážitkový program k výstavě pro žáky mateřské, základní i střední školy. Na program je nutno předem se objednat na čísle 606 250 786 anebo e-mailem: muzeum.luhacovice@seznam.cz
nnVe čtvrtek 25. února 2010 vás srdečně zveme do luhačovického muzea, kde bude probíhat celodenní předvádění předení na kolovratu, tkaní na destičce a tkaní na karetkách.
nn
nnB. Petráková

nn

Akce v Luhačovicích

Den sesterství
Wellness & Beauty Days
Vařte jako šéfkuchař! Rezervace menu do 6. 5.
Lobby bar LUHAČOVICE – víkendové okénko OTEVŘENO
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka