Soutěž plastikových modelů

V sobotu 12. června uspořádal Dům dětí a mládeže Luhačovice ve spolupráci se Sdružením modelářských klubů v sále MěDK výstavu a soutěž plastikových modelů, kde nejlepší tanky, auta, letadla a další výrobky sbíraly body od odborné poroty, aby mohly postoupit do národní soutěže. Z luhačovických modelářů byl ...

V sobotu 12. června uspořádal Dům dětí a mládeže Luhačovice ve spolupráci se Sdružením modelářských klubů v sále MěDK výstavu a soutěž plastikových modelů, kde nejlepší tanky, auta, letadla a další výrobky sbíraly body od odborné poroty, aby mohly postoupit do národní soutěže. Z luhačovických modelářů byl oceněn na prvním místě, v kategorii mladších žáků M-9 Buldozer, žáka 2. třídy Josefa Goldmanna, cenné body získal také druhák Matěj Gavenda, jehož 6×6 Cargo truck získal páté místo. Vybraným modelům byla udělena také zvláštní cena města Luhačovice. Zdařilá dílka, u kterých nezbylo než tiše obdivovat přesnost preciznost, píli a pečlivost, byla na výstavě doplněna o ukázku vojenské techniky, zbraní, dobových uniforem a dalších předmětů, které mohly mladým modelářům pomoci při jejich práci. Za zhlédnutí určitě stála také výstava letců, kteří bojovali za druhé světové války v Anglii, z nichž několik akci osobně navštívilo. Jeden z nich Alois Dubec ppl. let v.v. žije v současné době v Luhačovicích se s námi podělil o část svých vzpomínek:

nn

"Nepocházím přímo z Luhačovic, ale z blízké Vlachovy Lhoty. V Luhačovicích žili moji příbuzní strýc a teta Majzlíkovi. Já patřím k těm mladším, do Anglie jsem se dostal přes Itálii, Švýcarsko a Francii v roce 1944. Nastoupil jsem do pilotního výcviku. Po ukončení války se mi stejně jako všem zahraničním pilotům, nevyhnulo pronásledování a například jsem musel pracovat v dolech. V roce 1968 jsem emigroval a do republiky jsem se vrátil po revoluci."

nn

Všichni bývalí letci také vzpomněli významného luhačovického rodáka generálmajora v. v. W/Cdr. Josefa Šnajdra, DFC ( 1909 -1992), který v Anglii působil u 311. československé bombardovací perutě nejdříve jako pilot, později jako velitel letky a nakonec jako velitel perutě.

nn

Akce v Luhačovicích

Den sesterství
Wellness & Beauty Days
Vařte jako šéfkuchař! Rezervace menu do 6. 5.
Lobby bar LUHAČOVICE – víkendové okénko OTEVŘENO
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka