Před osmnácti lety chtěly dětské folklorní soubory oslavit 400. výročí narození velkého učitele národů Jana Ámose Komenského "písněmi a tanci" a v duchu jeho odkazu. V Luhačovicích, místě poblíž jeho pravděpodobného rodiště, vznikl jeden z nejkrásnějších mezinárodních dětských festivalů nazvaný "Písní a tancem", nádherná tradice setkávání dětí a mladých lidí z národopisných souborů z různých koutů České republiky s dětmi z folklorních souborů jiných zemí. Luhačovickou kolonádu, Lázeňské náměstí a kdejaká prostranství městečka si počátkem školního roku přivlastňuje dětský zpěv, tanec a muzika, i smích a veselí při soutěžích a společné zábavě. Mísí se jazyky, kultury, kroje, a přece si všichni dobře rozumí, protože v tanci, zpěvu a hudbě nacházejí společnou řeč.
O radost z tance, písniček, melodií a her se letos s diváky v Luhačovicích podělí místní soubor Malé Zálesí, Okřešánek z Okříšek, Malá Vonica a CM Bělina ze Zlína, Ondrášek z Frýdku Místku, Špindleráček ze Špindlerova Mlýna, Šťastné Detstvo ze slovenského Brezna, Cununita Nazdravana z Rumunska a soubory z Polska a Bulharska. Účastníky festivalu budou i vítězové celostátní soutěže Zpěváček 2010 a malí tanečníci Mezinárodní tvůrčí dílny, pořádané v rámci projektu Dny tradiční kultury. V pátek vystoupí zahraniční soubory také v nedalekých Pozlovicích.
"Cílem festivalu je připravit program především pro děti. Během festivalu poznávají společné i rozdílné projevy svých národních kultur, učí se navzájem svým tancům a písním a navazují trvalá přátelství," říká prezidentka festivalu Radka Ehrengergerová.
Luhačovický festival se stává stále více i příležitostí k tvůrčím setkáváním vedoucích dětských kolektivů. V loňském roce se v Luhačovicích konalo svého druhu první v republice Sympozium Siločáry duše dítěte, kde se účastníci zamýšleli nad problémy vedení dětského souboru v 21. století. Otevřená diskuze měla na přání samotných účastníků v tomto roce už svoje pokračování a v Luhačovicích bude následovat další setkání vedoucích dětských souborů, pedagogů a zájemců o dialog na toto téma. Na festival jsou také pravidelně zváni finalisté dětské ankety o nejoblíbenějšího učitele "Ámos", kterou každoročně pořádá občanské sdružení Dětská tisková agentura. Učitelky a učitelé, kteří se většinou také věnují zájmové činnosti dětí, tak mají jedinečnou možnost promluvit si s členy folklorních souborů a organizátory těchto akcí.
Novinkou loňského festivalu byla i významná celorepubliková událost – vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku. Tuto soutěž na podporu rozvoje venkova vypisuje Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo zemědělství ČR. Kdo obsadí 2. a 3. místo v celostátním kole a především kdo ponese titul Vesnice roku 2010 se dozví vítězové krajských kol v sobotu 11. září na Lázeňském náměstí, kdy budou otevřeny "naživo" během programu festivalu obálky s výsledky. Také Folklorní sdružení ČR vyhlásí vítěznou obec, která převezme na podzim v Senátu Parlamentu ČR Putovní pohár za nejvýraznější program dlouhodobé péče o místní lidové tradice.
Záštitu nad XVIII. ročníkem festivalové přehlídky "Písní a tancem" převzali předseda vlády ČR Petr Nečas, 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Alena Gajdůšková a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
Pořádají Folklorní sdružení ČR spolu s Městem Luhačovice, Zlínským krajem, Spolkem pro obnovu venkova ČR, Lázněmi Luhačovice, a.s., MDK Elektra, SOŠ Luhačovice, Royal Spa, lázeňské hotely s.r.o. a Obcí Pozlovice. Festival podporuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvo kultury ČR, dále Hotel Adamantino Luhačovice, KARE Karel Plášek, OSA, TG Tisk Lanškroun, Zálesí Luhačovice, a.s. a další. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, Informační server www.borovice.cz, TV NOE, Literární noviny, časopis FOLKLOR.
MFDFS "Písní a tancem" 2010 je jednou z hlavních akcí k 20. výročí založení Folklorního sdružení ČR. Rovněž se může pochlubit statutem mezinárodní organizace CIOFF (UNESCO – statut A)