Na dědině už není jediný telefonní seznam, noviny, sololit a teď už ani suché listí, stěžují si s úsměvem muži v Kladné Žilín, jinak místní části Luhačovic. Zatímco před padesáti lety tu žilo na sedm set obyvatel, dnes je to slabá dvoustovka, převážně důchodci starousedlíci. Před dvěma lety se přistěhovali manželé Hakovi a do Kladné Žilína přivezli chuť něco podnikat.
V květnu tohoto roku založili občanské sdružení Holky v akci a zanedlouho Klub seniorů.
Děti, ženy a dívky se scházejí na pravidelných schůzkách v hasičské zbrojnici a baví se ve výtvarných dílnách. Vyrábějí obrázky z nabarvených sololitových desek, pletou košíky a věnce ze starého papíru, růžičky z uschlého listí a spoustu dalších výrobků, vyrobených různými výtvarnými technikami.
"Díky své profesi učitelky odborného výcviku v oboru keramika mám z čeho čerpat a dětem, maminkám a babičkám předávám své mnohaleté zkušenosti. Nápady čerpáme z novin, časopisů, z internetu. V současné době nemáme žádné finanční prostředky, a tak si veškerý materiál pořizujeme sami. Na městském úřadě jsme pro příští rok požádali o grant, tak uvidíme, jak to dopadne," vysvětlila Marie Haková, dobrá duše podniku. A dodává: "Ve výtvarných dílnách děláme spoustu zajímavých a výtvarně zdařilých výrobků. Děvčata jsou velice vstřícná a touží po každé nové výtvarné technice. Pak to samozřejmě přenáší do rodin."
Spolek má 43 členů, z toho jsou čtyři dívky a patnáct seniorů, zbytek jsou ženy a maminky malých dětí. Sdružení pořádá během roku řadu akcí, kterých se účastní nejen místní, ale i děti, které jezdí za svými příbuznými na prázdniny. Je to tradiční fašank, výroba velikonočních vajíček, slet čarodějnic, stavění máje, dětský den v lese a zanedlouho nultý ročník vánočního jarmarku, kde přislíbila účast spousta řemeslníků z blízkého i dalekého okolí, výrobci keramiky, kováři, dráteníci, skláři a pracovníci chráněných dílen.
Občanské sdružení si vzalo pod sebe i seniory, kteří se v Kladné Žilín neměli kde scházet. Na společných schůzkách v hasičské zbrojnici se hlavně beseduje. Pravidelně se pořádají besedy s různými tématy – například historie Kladné Žilína, mícháme léčivé rostliny, reflexní léčba, prohlížení historických fotografií, jak přežít léto a jiné. Někteří senioři se pomocí počítače zapojili do výuky němčiny a virtuální univerzity třetího věku. Manželé Hakovi obnovili v Kladné Žilín společenský život a za to jim patří velké poděkování, shodují se obyvatelé malebné vesničky.