Nové prameny luhačovických lázní přispívají k jejich dalšímu rozvoji

V historickém vývoji Luhačovic lze za více než 300 let jejich existence jakožto lázeňského místa vymezit epochy rozvoje přírodních léčivých zdrojů a jejich následné využívání.
Až do roku 1930 byly využívány pouze přírodní prameny minerálních vod a mělké studny, podchycující jejich skryté vývěry do n

V historickém vývoji Luhačovic lze za více než 300 let jejich existence jakožto lázeňského místa vymezit epochy rozvoje přírodních léčivých zdrojů a jejich následné využívání.

Až do roku 1930 byly využívány pouze přírodní prameny minerálních vod a mělké studny, podchycující jejich skryté vývěry do náplavů luhačovického potoka. Zejména mělké studny mívaly nestandardní chemickou kvalitu a jejich vody byly často i hygienicky kontaminovány.

Neustále se zvyšující poptávka po bohatších zdrojích a zdrojích s mikrobiologicky nezávadnou minerální vodou vedla v letech 1929-1930 k vyhloubení jímacích vrtů hloubky až 81,4 m (vrtba Elektra). Vrt Gejzír byl hluboký pouze 32,0 m, ale díky své mimořádné hydrogeologické pozici a nedostatečným zkušenostem s hlubším jímáním uhličitých vod zapříčinil nežádoucí zásah do režimu přírodních léčivých zdrojů. Následně vyvolal v řadách lázeňských lékařů přímo averzi vůči hlubšímu jímání, obávali se změny kvality jímaných minerálních vod. Teprve znečistění tradičních mělkých zdrojů v údolní nivě závadami na kanalizačním sběrači vedlo v roce 1987 ke schválení záměru hlubšího podchycení zdrojů a následné likvidace nevyhovujících mělkých jímacích studní. Projekt byl úspěšně realizován a od roku 1990 je lázeňská péče v Luhačovicích zajišťována pouze z bezpečných hlubších záhozů z druhé zvodně. V letech 1994-1996 bylo třeba zajistit zřídelní základnu pro nový lázeňský ústav Sanatorium Miramare, což se úspěšně podařilo vybudováním pramenů Jaroslava (1996) a Sv. Josef (1999). Až do současnosti, a to přes vynaložené úsilí a finanční prostředky, stále neměl přírodní léčivý zdroj minerální uhličité vody LLD Praha, a to zejména díky své poloze mimo známá a ověřená výstupní centra minerálních vod. Perspektivní řešení problémů přinesl RNDr. Vladimír Řezníček, firma AQUA MINERA Brno, který na základě poznatků dnes už 50 let vlastních průzkumných hydrogeologických prací v luhačovické zřídelní struktuře navrhl nevšední řešení úkolu, a to vybudování jímacího vrtu BV 341 – Viola mimo údolní nivu Luhačovického potoka, na pravém svahu údolí, zhruba 25 m nad převážnou většinou stávajících přírodních léčivých zdrojů Vývěrového centra. Hydrogeologický vrt hloubky 70 m realizovala odborná firma Stavební geologie-Geoprůzkum České Budějovice, spol. s r.o. První minerální voda se při vrtných pracích objevila 2. 11. 2010, v současné době na něm probíhají nutná šetření o jeho kvalitě a vydatnosti. Anna Kneblová, provozovatelka Lázeňského léčebného domu PRAHA v Luhačovicích, která financuje tento projekt, plánuje vybudování vodovodu pro zajištění pitné kůry, inhalací a koupelí pro lázeňské pacienty LLD PRAHA a zároveň i vybudování důstojného stánku na místě vrtu, kam si pro léčivou vodu budou moci dojít všichni pacienti, návštěvníci i obyvatelé Luhačovic. Kvalita jímané vody vrtu BV 341 – VIOLA je v galerii vod luhačovické struktury špičková a tak se můžeme těšit na to, že po úspěšném legislativním řízení se stane přírodní léčivý zdroj VIOLA důstojným členem rodiny luhačovických zřídel minerálních uhličitých vod a bude sloužit lázeňským hostům i návštěvníkům Luhačovic. Dne 6. 12. 2010 slavnostně vysvětil a přivítal nový pramen v Luhačovicích otec Ondřej Horáček.

RNDr. Vladimír Řezníček, Anna Kneblová

Hlavní partneři