„Odstranění sedimentu z vodního díla Luhačovice bylo zahájeno 15. listopadu loňského roku. Momentálně probíhají práce na odstranění sedimentu. Dělají se odvodňovací strouhy a sediment se vozí na mezideponii. Po odvodnění by měl být sediment aplikován na zemědělské pozemky jako hnojivo“, to je oficiální tisková zpráva Povodí Moravy, s. p, pod kterou je podepsána tisková mluvčí Eva Grodová.
Práce na tomto vodním díle provádí OHL ŽS, závod Pozemní stavitelství, vítěz výběrového řízení na dodavatele stavby. V rámci projektu vyčištění přehrady má být odtěženo 235 000 kubických metrů sedimentu tak, aby byl obnoven původní objem přehrady. V prosinci 2009 se Zlínskému kraji podařilo vyjednat s tehdejším ministrem zemědělství Jakubem Šebestou, dotaci ve výši 137 milionů korun. Odhadovaná hodnota díla bez DPH bude činit 150 milionů korun.
Faktem zůstává, že na přehradě od patnáctého listopadu pracuje jen zlomek těžké techniky. Auta vozí sediment na dvě stě metrů vzdálený pozemek Povodí Moravy s.p., který slouží jako mezideponie, tedy jakési meziskladiště, ze kterého následně zemina poputuje na místo určení. Nad pozemky, kam by se měl sediment vyvážet, je zatím řada otazníků.
Podle původního plánu se s čištěním přehrady mělo začít na jaře 2010. Nejprve termín čištění odsunul nedostatek peněz, pak ropucha obecná, která je zvláště chráněným druhem a přehradu využívá k rozmnožování. S vypuštěním přehrady začal státní podnik Povodí Moravy v září 2010. Dvacátého října byl po deseti dnech náročných prací ukončen záchranný transfer ryb. Ryby putovaly do nádrží a rybochovných zařízení v majetku státního podniku Povodí Moravy.
Od 15. listopadu probíhají práce na odstranění sedimentu. Do konce roku 2010 měly být, podle nepodložených informací, proinvestovány 23 miliony korun.