Sedimenty z přehrady z jedné třetiny odtěženy

Už čtvrtý měsíc probíhají práce na čištění luhačovické přehrady v Pozlovicích. Těžba sedimentu začala 18. listopadu 2010. Práce byly v zimě na necelé dva měsíce pozastaveny kvůli nepříznivému počasí. K dnešnímu dni je odtěženo více než 80 tisíc kubických metrů zeminy. To je více než třetina z celkového ...

Už čtvrtý měsíc probíhají práce na čištění luhačovické přehrady v Pozlovicích. Těžba sedimentu začala 18. listopadu 2010. Práce byly v zimě na necelé dva měsíce pozastaveny kvůli nepříznivému počasí. K dnešnímu dni je odtěženo více než 80 tisíc kubických metrů zeminy. To je více než třetina z celkového množství, které odhadli odborníci před zahájením akce. Ze dna zbývá odtěžit kolem 155 tisíc m3 sedimentu. Největší práce probíhaly v uplynulých dnech, kdy bylo ideální počasí pro těžbu. Tehdy se na dně vypuštěné nádrže pohybovalo přes 10 bagrů, 3 buldozery a více než třicet nákladních aut.

"Jde o liniovou stavbu, ale jak byly vyvíjeny tlaky na rychlejší odtěžení sedimentu, tak došlo k tomu, že byla přehrada rozdělena na tři části, ve kterých paralelně pracují tři firmy. Na všech částech se pracuje současně. Pokud budou dobré klimatické podmínky, není důvod aby termín dokončení těžby 30. 6. 2011 nebyl dodržen," vysvětlil Ing. Jiří Calábek, výrobní manažer OHL ŽS, a. s..

V médiích se objevily zprávy o kontaminované zemině na dně přehrady. Vedení Povodí Moravy, s. p. tuto zprávu dnes na tiskové konferenci dementovalo. Už od začátku těžby experti prokazovali, že sedimenty z nádrže mají lepší laboratorní výsledky než zemědělská půda, na kterou jsou vyváženy. To také potvrdily všechny úřady, které se k luhačovické stavbě vyjadřovaly.

Z přehrady má být podle provedeného průzkumu před zahájením těžby odtěženo a vyvezeno kolem 235 tisíc metrů krychlových zeminy. Po čtyřech měsících těžby se ukazuje, že zeminy bude více.

"Jde se hlouběji z toho důvodu, že při budování přehrady se ponechaly orniční a podorniční vrstvy, což je standardní zemina. Dneska jsou však tyto zvodnělé a jsou pro techniku neúnosné. Pro nás to znamená to, že musíme těžit až na únosnou část povrchu," uvedl Ing. Pavel Cenek, ředitel závodu Střední Morava, Povodí Moravy, s. p.

V současné době se sedimenty vyváží na bývalou skládku v katastru obce Dolní Lhota, jako mezideponie slouží pozemky v oblasti zvané Lipska. Na skládku do Dolní Lhoty bude vyvezeno 190 tisíc metrů krychlových usazenin.

Hlavní partneři