Při procházkách Luhačovicemi se návštěvníci setkávají se stavbami, či celými komplexy budov, tvořícími charakteristický kolorit místních lázní, jež jsou dílem významných i méně známých českých architektů. Lázeňský rámec dotváří ale také řada menších rodinných vil a penzionů.
Výstava s názvem Příběhy domů a vil v Muzeu luhačovického Zálesí, otevřená od 29. března, se zaměřuje na vykreslení příběhů pozoruhodných luhačovických staveb, nejen po stránce architektonické, ale i z hlediska jejich stavebníků a obyvatel, kteří byli často spolutvůrci architektonické koncepce.
Při přípravě výstavy spojily síly autorky, působící ve dvou krajských institucích, Ladislava Horňáková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně a Blanka Petráková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Není to jejich první spolupráce, před pěti lety se setkaly při tvorbě publikace Jurkovičovy Luhačovice, kterou vydalo město v edici Prameny.
Potřeba mapovat historii architektury a zatraktivnit méně známé stavby a architekty působící v Luhačovicích po Dušanu Jurkovičovi obě autorky dovedla až k výstavě Příběhy domů a vil, která připomíná osudy projektů Emila Králíka, Bohuslava Fuchse, Vladimíra Šlapety a mnoha dalších autorů staveb v největších moravských lázních. Promítly se v nich i návštěvy slavných osobností, umělců, politiků a vědců, trávících zde své lázeňské pobyty.