Luhačovická architektura má svou výstavu v muzeu

Zdobené secesní barvené domy architekta Dušana Jurkoviče - to se vybaví snad každému při vzpomínce na Luhačovice. Jenže atmosféru těchto proslulých moravských lázní tvořili i jiní architekti a také jiné stavební slohy. A protože i oni si zaslouží pozornost, Muzeum luhačovického Zálesí jim věnovalo nejnovější výstavu.

Při procházkách Luhačovicemi se návštěvníci setkávají se stavbami, či celými komplexy budov, tvořícími charakteristický kolorit místních lázní, jež jsou dílem významných i méně známých českých architektů. Lázeňský rámec dotváří ale také řada menších rodinných vil a penzionů.

Výstava s názvem Příběhy domů a vil v Muzeu luhačovického Zálesí, otevřená od 29. března, se zaměřuje na vykreslení příběhů pozoruhodných luhačovických staveb, nejen po stránce architektonické, ale i z hlediska jejich stavebníků a obyvatel, kteří byli často spolutvůrci architektonické koncepce.

Při přípravě výstavy spojily síly autorky, působící ve dvou krajských institucích, Ladislava Horňáková z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně a Blanka Petráková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Není to jejich první spolupráce, před pěti lety se setkaly při tvorbě publikace Jurkovičovy Luhačovice, kterou vydalo město v edici Prameny.

Potřeba mapovat historii architektury a zatraktivnit méně známé stavby a architekty působící v Luhačovicích po Dušanu Jurkovičovi obě autorky dovedla až k výstavě Příběhy domů a vil, která připomíná osudy projektů Emila Králíka, Bohuslava Fuchse, Vladimíra Šlapety a mnoha dalších autorů staveb v největších moravských lázních. Promítly se v nich i návštěvy slavných osobností, umělců, politiků a vědců, trávících zde své lázeňské pobyty.

Bílá čtvrť Luhačovice

Hlavní partneři