Státní podnik Povodí Moravy dokončuje v těchto dnech sanační práce na stabilizaci levobřežního sesunutého svahu mezi místní komunikací a přehradou. Porucha v tomto místě bránila plnému zahájení letošní letní sezóny a navíc se před zahájením stavby objevily nové trhliny a sesuvy zemního tělesa. „Podařilo se nám efektivně sanovat vzniklý sesuv ve velmi krátké době, takže nebylo oddáleno napouštění přehrady a ohrožena další rekreační sezona,“ řekl generální ředitel podniku Radim Světlík.
Nádrž byla od podzimu 2010 kvůli těžbě sedimentů bez vody, proto se její správce spolu s dodavatelskou firmou snažili opravu sesuvu co nejvíce urychlit. Vyhověli tak přilehlým obcím i všem provozovatelům okolních rekreačních středisek. Již během stavby nádrž zachycovala první kubíky přitékající vody z Luhačovického potoka, přičemž takzvaný sanační přísyp byl rozšířen o 51 metrů. Správnou volbou použité technologie a současně i výběrovým řízením se podařilo snížit původně odhadované celkové náklady stavby na polovinu a dosáhly 7,7 miliónu korun. Jejím dokončením se uzavřela etapa, spojená s těžbou sedimentů ze dna vodní nádrže, kdy jich odtud stavebníci vyvezli přes 295 tisíc krychlových metrů. „Nyní lze při posledních finálních pracích říci, že povrchová vrstva přísypu z říčního kameniva bude dočasně před naplněním přehrady po hladinu stálého nadržení sloužit jako pláž pro plavce,“ doplnil Radim Světlík.
Ředitel závodu Střední Morava Pavel Cenek zopakoval, že sesuvy se vyskytly v typickém území karpatského flyše, kde jsou poruchy stability různého charakteru velmi častým jevem. „Navrhované řešení patního přísypu zahrnovalo dva úseky s téměř identickým návrhem profilů,“ uvedl s tím, že na separační vrstvu z kameniva byla uložena vrstva přitěžovaní, která se postupně hutnila. Pohledovou vrstvu pak tvoří říční kamenivo na štěrkovém podsypu. Opravou prošly i poškozené obrubníky a zídky.
Nyní zcela závisí na hydrologické situaci a budoucím vývoji srážek, jak rychle se Luhačovická nádrž napustí. Jejímu rekreačnímu využití však již nic nebrání. Je přitom nezbytné zachovat pod přehradou minimální průtok deset litrů za vteřinu. V některých dnech přitékalo do nádrže až 100 litrů vody za vteřinu, což napomohlo nastoupání vody až do výše přes tři metry a částečnému pokrytí obnaženého dna.
Souběžně je v této lokalitě realizována akce na rekultivaci sedimentů a Povodí Moravy připravuje rovněž revitalizaci pravostranného přítoku vodního díla Luhačovice. Má ji doplnit návrat k přírodnímu charakteru Luhačovického potoka, což by významným způsobem přispělo ke stabilizaci vodohospodářských poměrů a půdního fondu v celé oblasti. Zlepšení prostředí v této významné rekreační lokalitě má napomoci také chystaná oprava stupňů Luhačovického potoka v lázeňském centru města.
Obce Dolní a Horní Lhota, Sehradice a Slopné loni v červnu spustily kvalitní systém čištění odpadních vod za téměř 286 milionů korun a lze tudíž předpokládat, že vyčištění přehrady bude mít dlouhodobý efekt. Stavbu obecních kanalizací finančně podpořil i Zlínský kraj, který na ni uvolnil částku více než 30 milionů korun.
Základní fakta o sanaci břehu vodní nádrže Luhačovice:
Předání staveniště: 2. května 2012
Zahájení prací: 3. května 2012
Zhotovitel: KELTEX spol. s r.o.
Náklady: 7,7 miliónu Kč
Gabriela Tomíčková, tisková mluvčí
run_function(‚id‘,’41‘,’13126′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚410‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚13126‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’41‘;‘,’a:0:{}‘); ?>