„Největší nárůst byl v měsíci červenci, kdy jsme zaznamenali sedm případů. Alkohol je na stejných číslech jako loni,“ uvedl Petr Kročil, velitel obvodního oddělení Policie ČR v Luhačovicích a dodal „je v tom více aspektů, ale tím hlavním je, že jsme dostali k dispozici nové testery, které nám spolehlivě odhalí řidiče, kteří řídí pod vlivem návykové látky. Je to finančně náročná záležitost, dáváme to jen řidičům, u kterých máme podezření, že návykovou látku požili.“
Nové testy, označované také jako screeningové, mají podobu papírových proužků nebo destiček napuštěných sloučeninami, které reagují s drogou. Pro vykonání testu je zapotřebí vzorek slin. Výhodou testů založených na vzorku slin je to, že je velmi obtížné jejich falšování nebo podvedení. Další výhodou je relativně snadné odebrání vzorku. Přesnost těchto testů je srovnatelná s močovými testy. Testy slouží k rychlému zjištění zneužívání drog. Jejich výraznou výhodou je možnost okamžitého zjištění stavu. Screeningové drogové testy mají přesnost 95% až 98% a je možné je použít vždy jen pro jedno testování.
Testy spolehlivě zjistí základní návykové látky, které mohou řidiči požít, jsou to: amfetamin, cannabis (konopí seté) nebo tvrdší drogy, jako je třeba kokain. Tento test je orientační. Pokud se potvrdí podezření, policisté odeberou biologický materiál, který se posílá do akreditované laboratoře. Ta během několika dnů zašle oficiální výsledky.
„Za dobu, co tyto nové testy používáme a posílali jsme vzorky do laboratoře, se test ani jednou nemýlil. Pokud je množství požité návykové látky odpovídající přestupkovému řízení, je tento řidič postoupen tomuto řízení. Pokud by naměřené hodnoty dosáhly větších čísel může se stát, že bude řidič stíhán pro trestný čin,“ dodal Petr Kročil.