První místo v kategorii měst obsadily Luhačovice, následované Starým Městem a Kunovicemi, které loni získaly zlato. V loňské soutěži stříbrný Uherský Ostroh a bronzový Rožnov pod Radhoštěm se přesunuli do druhé poloviny nejlepší desítky. V kategorii obcí nad 500 obyvatel letos patří první příčka obci Jablůnka, druhé místo obsadila obec Žalkovice a třetí skončila obec Hošťálková. Nejúspěšnějsí mezi malými obcemi do 500 obyvatel jsou v třídění Skaštice, následované Haluzicemi, se kterými si oproti loňsku prohodily vedoucí pozici. Stejně jako loni, třetí příčku v dané kategorii obsadila obec Kyselovice.
„Ocenění udělujeme už pošesté v historii, a jsem přesvědčena, že to přináší své ovoce,“ uvedla na slavnostním vyhlašování krajská radní zodpovědná za oblast zemědělství, životního prostředí a rozvoje venkova Milena Kovaříková (ČSSD). „Zpětná vazba, kterou představitelům obcí prostřednictvím této soutěže poskytujeme, bezpochyby motivuje obyvatele i zástupce samosprávy k lepším výsledkům,“ dodala radní.
Na každého občana vítězných Luhačovic připadá více než 65 kilogramů vytříděných odpadů – tedy papíru, plastu, skla a nápojového kartonu. V případě obce Jablůnka (okres Vsetín), která obsadila první místo v kategorii obcí nad 500 obyvatel, to bylo dokonce 98 kilogramů na obyvatele, přičemž dvě třetiny z toho tvořil sebraný papír. V obci Skaštice, která zvítězila mezi obcemi do 500 obyvatel, vytřídí každý občan průměrně více než 62 kilogramů odpadů.
Hlavním kritériem při hodnocení byla právě výtěžnost vytříděného plastu, papíru, skla a nápojového kartonu na jednoho občana v kilogramech, přičemž konečné umístění ovlivnil i součet pořadí v jednotlivých sledovaných komoditách. Obec, která vytřídila nejvíce plastu, papíru, skla i nápojového kartonu, měla šanci na umístění na předních příčkách.
Ve srovnání s loňským rokem došlo k větším změnám v pořadí obcí nad 500 obyvatel: loni nejlepší obce Loučka a Střítež se letos v první desítce neobjevily. Zůstal tam pouze minule třetí Bratřejov, který si letos vytřídil čtvrtou pozici. V kategorii měst zaznamenal největší propad Uherský Ostroh, a to z druhého na desáté místo. Naopak stabilní zůstala první trojka v obcích čítajících méně než 500 obyvatel, obce si v ní pouze vyměnily pozice.
Třídění odpadů se stalo přirozenou součástí životního stylu obyvatel Zlínského kraje. „V uplynulém roce na jednoho obyvatele Zlínského kraje připadalo téměř 17 kilogramů vytříděného papíru, což je o kilogram víc, než loni. Sběr nápojového kartonu se v průměru na osobu dokonce zdvojnásobil – ze 100 na 200 gramů. Stejně jako loni odevzdal do barevných popelnic každý obyvatel kraje průměrně 8 kilogramů plastu a téměř 10 kilogramů skla“ popsal Marek Hruška ze společnosti EKO-KOM, a. s., která společně se Zlínským krajem soutěž „O keramickou popelnici“ organizuje. Dodal, že celkové výsledky kraje jsou pod celorepublikovým průměrem. Nadprůměrně se v kraji třídí sklo. Rezervy má kraj naopak podle jeho slov zejména v třídění plastů a nápojových kartonů, nicméně právě v těchto oblastech se statistika zlepšuje.
Ještě více podpořit výsledky třídění by letos měla další aktivita realizovaná v rámci kampaně, a to bezplatný roznos atraktivní sady tří barevných tašek na třídění odpadů. Žlutou, modrou a zelenou tašku vyrobenou z kvalitního plastu získá ve Zlínském kraji během podzimu celkem 2500 domácností. Konkrétně to bude ve městech Zlín, Vsetín, Otrokovice, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí a Napajedla. Pokud se akce osvědčí, dostanou tašky v následujících letech i další domácnosti v kraji.
Součástí spolupráce Zlínského kraje a společnosti EKO-KOM, a. s., je rovněž zahušťování sítě nádob na tříděný odpad, a tím přiblížení kontejnerů občanům. „Tato skutečnost významně napomáhá nejen růstu množství, ale i zvyšování kvality vytříděných odpadů. Ke konci roku 2011 se na území Zlínského kraje nacházelo více než 11 tisíc barevných kontejnerů. Největší podíl tvořily nádoby na plast a na sklo. Nádob na třídění se v kraji nachází o zhruba 50 procent více, než tomu bylo před pěti lety.“ upřesnil Hruška. Jedno průměrné kontejnerové hnízdo již v závěru loňského roku sloužilo přibližně pro 150 obyvatel. V roce 2005 to bylo ještě bezmála 228 obyvatel. Do systému EKO-KOM, který ve spolupráci s obcemi a městy zajišťuje zpětný odběr a využití obalového odpadu, je v kraji zapojena drtivá většina obcí – celkem 303. Třídění odpadů je tak umožněno téměř všem lidem v kraji.
Třídění je styl
Odpady – v původní či zpracované formě – nás provázejí doslova na každém kroku. Výrobky s podílem recyklovaných materiálů jsou stejně bezpečné, spolehlivé a kvalitní jako ty z běžných surovin. Věděli jste, že v plastových dílech v interiéru vašeho automobilu je až 40 procentní podíl recyklátu? Recyklovaný materiál, který je díky správnému třídění možné využít, se nachází také v zahradním nábytku nebo obyčejném plastovém kbelíku. V oblečení jako jsou bundy, trička či košile můžeme například najít vlákna na bázi PET, při výrobě nových plastových lahví je používán granulát z lahví vytříděných. Základem speciálních desek, ze kterých se staví domy, je slisovaný nápojový karton – tedy krabice od džusu či mléka. Odhozením plastové lahve nebo starých papírových krabic do správného kontejneru celý proces recyklace a následného využití teprve začíná.
Stručně o kampani
Cílem kampaně „Třídění je styl“, která je součástí dlouhodobého projektu autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s. a Zlínského kraje, je zvýšení množství a kvality separovaného odpadu. Důraz je kladen zejména na aktivity cílené do oblastí, ve kterých občané ve třídění nedosahují tak dobrých výsledků jako v ostatních částech kraje. Obyvatelé regionu se budou mimo jiné moci setkat se například se speciálními polepy svozových automobilů a dopravních prostředků. Více informací je k dispozici na internetových stránkách www.tridenijestyl.cz.
O keramickou popelnici – Zlínský kraj
Populární klání, které hodnotí množství vytříděného separovaného odpadu přepočtené na jednoho obyvatele města nebo obce, zapojených do systému EKO-KOM v daném kraji.
V rámci slavnostního předání získají nejlepší obce a města ve třech kategoriích (města, obce nad 500 obyvatel a obce do 500 obyvatel) kromě stylového ocenění (keramické popelnice) a věcných cen také finanční odměny.
V soutěži jsou každoročně hodnoceny aktivity obcí a měst v oblasti nakládání s komunálním odpadem, a to především v tříděném sběru využitelných složek. Hodnocení obcí se provádí na základě údajů, poskytovaných obcemi do systému EKO-KOM v rámci jejich pravidelného vykazování za stanovené období. Věcné ceny i finanční prémie získají obce na slavnostním ceremoniálu. V letošním roce se hodnotily výsledky za II. pololetí roku 2011 a I. pololetí roku 2012. Součástí oceňování byly i doplňkové kategorie, ve kterých byly odměněny obce, které nejlépe třídí elektrozařízení v kolektivních systémech ASEKOL a ELEKTROWIN.
O společnosti EKO-KOM
Tato nezisková akciová společnost již od roku 1999 efektivně provozuje celorepublikový systém, který zajišťuje třídění, recyklaci a využití obalového odpadu na kvalitní evropské úrovni. Tento systém, založený na spolupráci průmyslových podniků, měst a obcí a společností nakládajících s odpady zajišťuje, aby odpady z použitých obalů byly spotřebitelem vytříděny, svezeny sběrovou technikou, upraveny a dotříděny a konečně využity jako náhrada primárních surovin.
run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’13284′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚462‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚13284‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’po-modules-photogallery‘;‘,’a:0:{}‘); ?>