Trasa uměleckých ptačích krmítek a budek

V Luhačovicích pomalu vzniká unikátní umělecký projekt. Duchovním otcem, zároveň i autorem projektu, je výtvarník, profesor na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, František Petrák, který si ke spolupráci přizval Luhačovický okrašlovací spolek Calma.

Trasa uměleckých ptačích budek je tématickou pěší stezkou ve stylu externí výstavní galerie. K realizaci budek a krmítek byli přizváni renomovaní umělci, studenti škol i široká veřejnost. Vernisáž ptačích budek a krmítek doprovází třídenní festival Slavnost ptačích budek, který proběhne od 3. do 5. května 2013.

Kolik máte v tuto chvíli už zrealizovaných krmítek a budek?

Výtvarníky a studenty jsme museli oslovit s dostatečným předstihem, aby na výrobu měli dostatek času. V podstatě se projekt rozeběhl od června. V současné době máme téměř dvacítku budek a krmítek od studentů a tři od oslovených výtvarníků. Jmenný seznam výtvarníků je na našich internetových stránkách http://www.ptacibudky.theconnex.com/, které jsme v rámci projektu realizovali. Je tam okolo 55 jmen nejen regionálních umělců, ale jsou tam jména výtvarníků z celé republiky. Oslovili jsme například Františka Skálu, Pera Nikla, Davida Černého, Krištofa Kinteru, Jana Slováka a další.

Mluvíte o studentech výtvarných škol a výtvarnících, znamená to, že se běžný občan nemůže zapojit?

Právě naopak. My chceme Trasu ptačích budek osadit všemi možnými budkami od různých autorů.  Oslovovali jsme i luhačovickou základní školu, základní uměleckou školu, střední školu, Uměleckoprůmyslovou školu z Uherského Hradiště nebo Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně. Do projektu se mohou zapojit i individuální tvůrci, místní kutilové, široká veřejnost. Dovedeme si představit, že vytvoříme na trase určitá místa, kde se bude prezentovat určitá škola nebo skupina, vznikla by tak jakási „ptačí náměstí“, ke kterým se mohou výrobci hrdě hlásit. Důležité je, že byl projekt podpořen dotací Luhačovského Zálesí o.p.s., díky kterému můžeme doplnit trasu mapkou a informačními tabulemi s fotografiemi krmítek a budek a medailony jednotlivých tvůrců.

Ne všechny budky se hodí pro všechny druhy ptactva. Máte v zadání kritéria, která musí tato malá umělecká díla splňovat?

Na webových stránkách máme i informace, jaká kritéria mají splňovat budky po stránce přírodovědné. Na druhou stranu nechceme výtvarníky zavázat přesnými pravidly, protože bychom se mohli ošidit o zajímavé výtvarné nápady. Může se stát, že na trase bude řada artefaktů, ze kterých si pro svůj pravý útulný život vybere ptactvo pouze některé. Ale to se stává i u budek, které jsou dokonale promyšlené a ptáci si tam nenajdou cestu z jakýchkoliv důvodů.

Jsou k projektu Trasa uměleckých ptačích budek a krmítek připraveny doprovodné akce?

Na sobotu 4. května se chystá úvodní vernisáž při příležitosti otevření trasy. Slavnost ptačích budek, kterou budeme pořádat od 3. do 5. května 2013 bude mít opravdu pestrý kulturní program: divadlo, filmy, besedy, koncerty, výstavy, nebude chybět ani módní přehlídka s motivy ptáků – všechny akce by měly souviset s fenoménem ptactva.

Jaký smysl má tento projekt?

Já si myslím, že těch úrovní je více. Vzali jsme si jako duchovního patrona Svatého Františka z Assisi, který je také patronem ekologů a zvířectva. To je jedna stránka věci. Zároveň jsem výtvarník a spojit se s Luhačovickým okrašlovacím spolkem Calma, který má také vztah k výtvarnu, je jaksi přirozené. Zušlechťujeme prostředí kolem nás. Tento projekt krásně snoubí tyto myšlenky. Projekt trasy ptačích budek by mohl zaujmout jak lidi, kteří mají vztah k přírodě, tak výtvarníky. Smyslem je nejen pomoci zpěvným ptákům a upozornit na relaxační funkci městské a lázeňské zeleně, ale také oživit kulturní život v Luhačovicích o novou dimenzi, zaujmout místní i návštěvníky, třeba také rozvířit diskusi o cílech a smyslu cestovního ruchu.

Kudy trasa povede?

Základ trasy je víceméně určený, bude lemovat hranice městské památkové zóny. Některé výtvory budou na zemi, jiné na stromech, máme přislíbeny také artefakty z netradičních materiálů, které bude trochu paradoxně nutno ochránit před vlivem počasí. Přizvali jsme si ke spolupráci na koordinaci trasy architekty, designery i přírodovědce. Spolupracujeme také s městským architektem Jaroslavem Habartou. Oslovili jsme profesory z Univerzity Tomáše Bati – sochaře Radka Krchu, designéra Ivana Pecháčka a architekta Ivana Havlíčka.Ti nám pomohou sestavit trasu tak, aby splnila svůj smysl a účel.

Hlavní partneři