Vize velkých Luhačovic

Přijďte se do Muzea luhačovického Zálesí podívat na to, jak by vypadaly luhačovické lázně, kdyby jejich výstavbu mohl dokončit československý architekt Dušan Jurkovič podle svých plánů

Digitální vizualizace nerealizovaných urbanistických a architektonických plánů architekta Dušana Jurkoviče z počátku 20. století

V letech 1902–1907 postavil architekt Dušan Jurkovič v Luhačovicích deset nových staveb a čtyři stávající objekty přestavěl. Výstavba probíhala v několika fázích. První fáze se soustředila ve středu lázní a zahrnovala adaptaci Janova domu, přestavbu vily Chaloupky z bývalého kuchyňského domu, adaptaci Jestřabského mlýna na Vodoléčebný ústav, Říční a sluneční lázně a stavbu Mlékárny. Před otevřením lázeňské sezony 1903 vybudoval novostavbu Jestřabí, Inhalační pavilon, Hospodářský dvůr, verandu před I. lázeňskou restaurací, II. lázeňskou restauraci a Hudební pavilon. V roce 1903 byla ještě postavena soukromá vila Vlastimila, později následovaly již jen Slovenská (Slovácká) búda a soukromá vila Valaška. V roce 1913 se architekt vrátil k tématu lázní velkou studií na výstavbu  a regulaci lázeňského středu, která rozvinula návrh z roku 1903 a řešila podobu lázní v evropských parametrech. Stejně jako řada jeho dalších soutěžních i nesoutěžních návrhů, plánů a náčrtů zůstala pouze na papíře.

Cílem projektu „VIZE VELKÝCH LUHAČOVIC“ je přiblížit formou virtuální prohlídky historický potenciál lázní Luhačovic, představovaný především ojedinělým souborem Jurkovičových staveb. Digitální vizualizace umožňuje detailní plastický pohled na původní Jurkovičovu urbanistickou koncepci lázeňského celku a modeluje architektovy představy o podobě luhačovických lázní z roku 1903. Výstupem je 3D model, propojující realizované stavby, zaniklé realizace a neuskutečněné Jurkovičovy plány v Luhačovicích.

Navazujícím záměrem muzea je vizualizace Jurkovičových plánů z roku 1913, která by však byla technicky i časově mnohem náročnější, jelikož se týká dvojnásobného počtu budov. Výsledná vizualizace je součástí stálé expozice luhačovického muzea Známé i neznámé Luhačovice. Její existence doplňuje odborné Jurkovičovské bádání o novou dimenzi. Projekt může taktéž přispět při nominaci Luhačovic na seznam světového dědictví UNESCO. Slavnostní prezentace projektu veřejnosti v Muzeu luhačovického Zálesí v Luhačovicích byla naplánována na sobotu 2. února 2013 od 15.00 hodin.

Realizace projektu: Ondřej Hudeček – Kristian Maňas

Vedoucí projektu: PhDr. Blanka Petráková, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Odborný dohled: Mgr. František Petrák, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta multimediálních komunikací

Projekt byl uskutečněn za finanční podpory Ministerstva kultury

Hlavní partneři