Slavnost sborového zpěvu Luhačovice 2013

Smíšený pěvecký sbor Leoše Janáčka připravil na 29. 6. a 30. 6. letošního roku na počest 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu Slavnost sborového zpěvu Luhačovice 2013, kterou chceme jednak přispět k oslavám a založit novou tradici setkávání pěveckých sborů v Luhačovicích.

V sobotu 29. 6. v 19.00 hod zveme na slavnostní koncert duchovní hudby do Kostela sv. Rodiny, na kterém zazní skladby různých slohových období a žánrů napříč staletími. Představí se pěvecké sbory z blízkého okolí Luhačovic a z Piešťan, které provedou např. část Schubertovy Mše č. 2 G dur D. 167, hebrejské písně, staroslověnskou liturgii, zazní také lidové duchovní písně a spirituály. Můžete se těšit na vpravdě ekumenický hudební zážitek.

Účinkují pěvecké sbory:

SPS Leoše Janáčka, Luhačovice: sbormistr Ludmila Staňová,

Chrámový pěvecký sbor, Slušovice: sbormistr Jiří Šon,

Cantare, Slavičín: sbormistr Anna Frajtová,

Puellae Carminum: sbormistr Markéta Prouzová,

Coro Laudamus, Piešťany: sbormistr Ján Procházka

V neděli 30. 6. 2013 v 8.15 hod zazpívá pěvecký sbor Coro Laudamus z Piešťan při mši svaté v Kostele sv. Rodiny. Odpoledne bude Slavnost sborového zpěvu Luhačovice 2013 pokračovat promenádním koncertem na Lázeňském náměstí.

Od 15.00 do 16.00 hod zazpívají Coro Laudamus a SPS Leoše Janáčka.

Slavnost sborového zpěvu Luhačovice 2013 podpořili: Město Luhačovice, Lázně Luhačovice a.s., SPS Leoše Janáčka, Nicoma s.r.o.,  Centrum Slavičan, HOTEL Adamantino, a.s., Klimastav, s.r.o., svatební salon Silvie, Pekárna Merkur – Petr Chmela, P&L, spol. s r.o., ADA Zlín, s.r.o.

Podrobnější informace o jednotlivých sborech:

Chrámový smíšený pěvecký sbor Slušovice

O historii Slušovického chrámového sboru toho, bohužel, mnoho nevíme, jen několik vzpomínek pamětníků. Chrámový sbor ve Slušovicích byl založen pravděpodobně roku 1896 tehdejším katechetou P. Josefem Chlápkem. Byl to výborný hudebník a hodně se podílel i na společenském životě ve Slušovicích. Jeho sbor zpíval nejen v kostele, ale i při společenských besedách, večírcích a schůzích čtenářského spolku. Po odchodu P. Chlápka na faru do Všeminy v roce 1904 pokračoval ve vedení sboru mladý učitel Cyril Bergmann, rodák z Bystřice pod Hostýnem. Byl dobrým varhaníkem i houslistou a ze studií v Kroměříži si přinesl zálibu ve sborovém zpěvu i hodně notového materiálu. Bohužel zemřel mlád, ve svých 32 letech, 18. března 1914. Tradice sborového zpěvu byla však již ve Slušovicích zakořeněna a přecházela v některých rodinách z jedné generace na druhou. Zpěváci chrámového sboru se podíleli rovněž na činnosti pěveckého sboru Hlahol, který byl založen 35 let po smrti p. učitele Bergmanna jeho synem dr. Rostislavem Bergmannem v roce 1949. Sborový zpěv mimo chrámový prostor dosáhl jeho činností svého vrcholu. Velkou zásluhu na tom měl sbormistr pan učitel Stanislav Brunclík. Sboru Hlahol se dostalo mnoha ocenění na různých soutěžích, avšak vlivem politické perzekuce byla jeho činnost několikrát přerušena a sbor nakonec v roce 1969 zanikl. Chrámový sbor však celou dobu i nadále pokračoval ve své činnosti pod vedením sbormistrů hlavně z řad duchovních, kteří ve Slušovicích působili. V polovině 80. let přišel do Slušovic nový duchovní správce P. Josef Pekárek, absolvent Pražské konzervatoře v dirigentském oboru, který se velmi zasloužil o rozkvět chrámového sboru po stránce umělecké. Za jeho působení se rovněž velmi rozšířil počet zpěváků sboru. Sbor se v té době, kromě své obvyklé spoluúčasti při slavnostních bohoslužbách, podílel i na společenském životě obce. Na podzim roku 1991 se na přání P. Pekárka vedení sboru ujal pan Karel Smutný, který vedl  sbor dlouhých 18 let. Od roku 2010 se stal sbormistrem dosavadní korepetitor Jiří Šon.

Puellae Carminum Horní Lhota

Komorní pěvecký sbor z Horní Lhoty vznikl v létě roku 2004. Repertoár tohoto ryze ženského, amatérského seskupení tvoří převážně skladby duchovní, ale také písně lidové či skladby vlastní tvorby. Přes značnou nepravidelnost zkoušek stojí za zmínku dva počiny. Prvním je vydání CD s názvem Mezi zpěvy (nahráno v listopadu 2008), kde před odvahou tohoto ženského sboru stanuli také pánové jako W. A. Mozart, J. S. Bach či Petr Eben. Tím druhým je bezesporu koncert s názvem „ Evropské Vánoce“, který se uskutečnil v lednu loňského roku. Zazněly zde tradiční koledy téměř ze všech evropských států a snad jen s výjimkou maďarštiny i ve všech evropských jazycích. V programu se sbor představí s interpretací písní hebrejských, jimž v současné době věnuje zvláštní pozornost.

Smíšený pěvecký sbor Leoše Janáčka  Luhačovice

Smíšený pěvecký sbor Leoše Janáčka byl založen v roce 1960 v Luhačovicích původně jako sbor mužský, od roku 1962 do současnosti působí jako sbor smíšený. Za tu dobu si v něm zazpívaly desítky  amatérských zpěváků a v jeho čele stáli tito sbormistři: Rudolf Dratva, Jaromír Šustek, Karel Klimeš, Adriana Malaníková, Jiří Drga a Ludmila Staňová. V repertoáru sboru se v průběhu více jak 50ti let jeho existence objevily skladby světské a duchovní hudby od renezance až po současnost. Rádi zpíváme různé úpravy lidových písní,  spirituály a gospely  a nebráníme se ani sborovým úpravám populární hudby  s doprovodem klavíru, kytary a kontrabasu. Nemalou část repertoáru tvoří vánoční hudba a různé úpravy koled. Kromě mnoha koncertů a vystoupení v  Luhačovicích  vystupoval pěvecký sbor  také na mnoha místech na Moravě a v Čechách, ale i na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rakousku, Chorvatsku či Itálii. Spolupracujeme s obdobnými tělesy z Bojkovic, Slušovic, Slavičína a Uherského Brodu. Již řadu let udržujeme družební kontakty s pěveckými sbory ze slovenských Topoľčan a Piešťan a polské Ustroně. K nejvýznamnějším projektům SPS Janáček patří provedení  Vivaldiho „Gloria“ ve spolupráci  s Chrámovým pěveckým sborem Slušovice a Komorním orchestrem města Blanska pod vedením dirigenta Jiřího Šona.

Coro Laudamus – Piešťany

Smíšený pěvecký sbor Coro Laudamus pod tímto názvem účinkuje od roku 1990. Název je odvozený od „Te Deum laudamus“. Jeho počátky sahají hlouběji do minulosti. Pěvecký sbor založený P. Eisellem poprvé zpíval o Velikonocích v roce 1942,  poslední zmínka o sboru je z roku 1947, když P. Ľ. Eiselleho odvedla policie ze zkoušky na výslech. Po nástupu totality, mohl sbor účinkovat s povolením pouze výjimečně. Po změně poměrů pan Vojtěch  Fajta, piešťanský varhaník, společně s členy sboru P. Eiselleho, Sr. Petry a přáteli obnovili jeho činnost. V roce 1990 převzal umělecké vedení sboru pan Ivan Klein, učitel hudby na ZUŠ v Piešťanech. Sbor pod jeho vedením přijal jméno Coro Laudamus, rozšířil se o orchestr, který byl sestavený z učitelů, bývalých i současných žáků ZUŠ. V té době sbor spolupracoval s hudebním skladatelem Josefem Tandlerem. V roku 1996 byl sbor  vyznamenaný Cenou města Piešťany  za premiéru mše Missa brevis pro sbor, houslový orchestr  a varhany  od současného skladatele Josefa Tandlera. Od roku 2004 pracuje se sborem Mgr. art. Ján Procházka, asistent dirigenta a sbormistr  Státní opery v Banské Bystrici, vícedirigentkou sboru je Aňa Kršňáková. Sbor vystupuje „a cappella „ a v současnosti má 35 členů, lidí různého věku i povolání. Pod současným vedením nacvičil více jako 100 skladeb. Repertoár obsahuje skladby od renesance po současnost, s důrazem na slovenskou tvorbu. Reprezentují je jména takových skladatelských osobností jako W. A. Mozart, A. Lotti, O. di Lasso , A. Bruckner, P. I. Čajkovský, D. Bortnjanský, P. Palestrina, M. Schneider Trnavský, E. Suchoň, J. L. Bella, P. Procházka, P. Krška a další. Organizuje Mezinárodní festival adventní a vánoční písně – Vianočné impresie Piešťany, kterého dlouholetou ředitelkou je Ing. Ludmila Hykšová. Vystupovali na něm sbory ze Španělska, Česka, Maďarska, Polska  i Finska. Sbor uskuteční v průměru 30 koncertů a koncertních vystoupení ročně  a to nejenom  na  Slovensku, ale i v Česku, Maďarsku, Polsku, Rakousku. Sbor svoje druhé CD vydal   v r. 2013 v rámci Roku víry a  k oslavám 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie

Hlavní partneři