Navazoval na práci Věry Haluzové v biskupické škole a na desetiletou činnost souboru, který nesl název totožný s názvem regionu „Luhačovské Zálesí“ a byl vytvořen z podnětu mladých lidí v Luhačovicích a okolí, kteří měli zálibu v krásné národní písni a tanci. Do tohoto souboru docházeli zpěváci i tanečníci z okolních obcí: Pozlovic, Podhradí, Ludkovic, Kaňovic a Řetechova. Kvůli zkouškám absolvovali několikakilometrové pěší túry. Nadšení bylo tak veliké, že členové souboru navštěvovali pamětníky a získávali materiál pro repertoár přímo v terénu. Většina zvyků a obyčejů, které byly tehdy zapsány, je dodnes obsažena v kmenovém repertoáru pokračovatele souboru, Malého Zálesí.
Každý, kdo na vlastní kůži vyzkoušel práci s dětmi, jistě souhlasí s tím, že je to na jedné straně činnost obohacující, ale na straně druhé práce velmi náročná fyzicky i psychicky. Proto je třeba při vzpomínce na samé počátky souboru zmínit významnou regionální osobnost a zároveň duši souboru, paní Věru Haluzovou. Místní kraj jí ukázal bohatství svého lidového umění, zvykosloví, písní a tanců, které během své sběratelské činnosti zachycovala. Prostřednictvím souboru Malé Zálesí zprostředkovala zvyky, obyčeje a tradice budoucím generacím. Samozřejmě se na činnosti souboru průběžně podílela celá řada dalších „dobrovolných nadšenců“, jejichž seznam by pravděpodobně nikdy nebyl úplný.
Aktivity dětského folklorního souboru Malé Zálesí byly vždy bohaté a rozmanité. Již v prvním roce svojí činnosti se účastnil festivalu ve Strážnici. Výčet všech uspořádaných koncertů, navštívených přehlídek, setkání, domácích i zahraničních festivalů není na této ploše možný. Mezi nejkrásnější zážitky členů souboru patří opakované zájezdy do Holandska a Francie, dále pak například audience u Svatého Otce před dvaceti lety ve Vatikánu. Malé Zálesí se každoročně podílí na organizaci a provedení slavnostního zahájení hlavní lázeňské sezóny Otevírání pramenů v Luhačovicích a je hostitelem a spoluorganizátorem Mezinárodního festivalu dětských folklórních souborů Písní a tancem Luhačovice, konaným pravidelně v polovině září.
Inspiraci pro svoji práci čerpá Malé Zálesí z bohatých tradic místní lidové kultury. Těžištěm souborového repertoáru je taneční a písňový folklór luhačovického Zálesí, dětské hry a především tradiční zvykosloví a výroční obyčeje. V kmenovém repertoáru jsou však také lidové tance a písně z přilehlých regionů (Uherskobrodsko, Valašsko).
Zakladatelka souboru, paní Věra Haluzová, byla autorkou většiny tanečních, herních a zvykoslovných pásem, které vesměs vycházejí z folklorních tradic regionu luhačovické Zálesí. Soubor vždy spolupracoval i s externími choreografy a tanečníky (Věra Svobodová, manželé Perůtkovi, manželé Čumpelíkovi, Hana Galetková, Hana Sluštíková a mnozí další). Velké díky taky patří Blance Petrákové za dlouholeté vedení souboru, díky níž děti posbíraly spousty ocenění na prestižních folklorních soutěžích a staly se laureátem 58. ročníku MFF Strážnice 2003.
V současné době je vedoucí souboru Eva Dohnalová. Vedoucí tanečních složek jsou Marcela Semelová, Alena Kotišová a Andrea Knotková. Součástí Malého Zálesí jsou dvě cimbálové muziky, s primáškami Natálií Marečkovou a Věrou Kotrsovou. Malé Zálesí pracuje v současnosti ve čtyřech skupinách, rozdělených podle věku. První skupinu tvoří děti ve věku 3-5 let, druhou děti ve věku 6-10 let, třetí mládež 15-25 let. Čtvrtou, nejstarší skupinou jsou dospělí 30+. Většina z nich prošla souborem od dětství a nynější působení dospělé složky je spíše na konkrétních příležitostech a pro radost.
Významné výročí se soubor chystá připomenout slavnostním koncertem a besedou u cimbálu. Koncert proběhne dne 12. 10. 2013 v Lázeňském divadle v Luhačovicích. Současní členové souboru si připravili premiéry nových tanečních pásem. Mimo jiné je tato akce pořádána jako poděkování všem bývalým i současným aktivním členům, členům cimbálových muzik a všem, kteří technicky, organizačně, odborně i finančně umožňují souboru Malé Zálesí jeho existenci už padesát let. V neposlední řadě zveme všechny přátele, příznivce souboru a milovníky záleského folkloru.
Pozvánka na koncert ke stažení ZDE
Hana Klenk