Den otevřených dveří na SOŠ a SOU Luhačovice

Dny otevřených dveří pro zájemce o studium i jejich rodiče připravila SOŠ a SOU Luhačovice koncem roku 2004. Nejvíce se lidé zajímali o nově vzniklý obor management podnikání v umění a reklamě, zájem byl i o umělecká řemesla a knihovnictví a informační systémy. Naopak obory knihkupec a kuc...

Dny otevřených dveří pro zájemce o studium i jejich rodiče připravila SOŠ a SOU Luhačovice koncem roku 2004. Nejvíce se lidé zajímali o nově vzniklý obor management podnikání v umění a reklamě, zájem byl i o umělecká řemesla a knihovnictví a informační systémy. Naopak obory knihkupec a kuchař číšník budoucí studenty příliš nelákaly.
nn
nnPři diskuzích nás napadlo, že pod oborem knihkupec vidí zájemci spíš pouze prodavače knih a nevidí další možnosti uplatnění absolventů, například přípravu na další studium žurnalistiky, filozofie či psychologie. A proč se nezajímali návštěvníci o obor kuchař číšník v Luhačovicích, kde jsou velké možnosti pro další uplatnění v těchto povoláních, už vůbec neumíme vysvětlit. Možná to bude i tím, že tyto obory jsou dostatečně známé a návštěvníci dne otevřených dveří nepotřebovali doplňující informace.
nn
nnSpolečně se spolužáky jsme připravovali výzdobu, vytvářeli letáčky s informacemi a prováděli návštěvníky po dílnách, škole i internátě. V jedné z učeben se promítaly informace o všech oborech, součástí dne otevřených dveří byl i prodej knih a keramiky. Zajímalo mne, proč se žáci 9. tříd na naši školu hlásí. Většinou neodpověděli, nebo byly odpovědi podobné, například – mám zájem o knížky, už od dětství rád čtu, vypomáhám v knihovně. Většinou ještě neměli o svém budoucím povolání jasnou představu.

nn

Hlavní partneři