Vánoce s Malým Zálesím

Jaké byly letošní Vánoce s Malým Zálesím? Určitě veselé a bohaté. Bohaté množstvím zážitků, vánočních koncertů a akcí, veselé setkáváním, zpěvem a koledováním. Vánoce Malého Zálesí začaly 27. listopadu v Chomutově, kam jsme jeli na pozvání našich přátel ze souboru Krušnohor...

Jaké byly letošní Vánoce s Malým Zálesím? Určitě veselé a bohaté. Bohaté množstvím zážitků, vánočních koncertů a akcí, veselé setkáváním, zpěvem a koledováním. Vánoce Malého Zálesí začaly 27. listopadu v Chomutově, kam jsme jeli na pozvání našich přátel ze souboru Krušnohor. Společným koncertem v chomutovském divadle jsme si připomenuli, jak se odlišují adventní a vánoční zvyky na obou koncích naší republiky, ale také co je spojuje. Chomutovjané nás zaujali stylizací svých čísel a výbornou dudáckou muzikou, oni oceňovali přirozenost našich tanečníků a zpěváků a u muziky schopnost improvizace a kontakt se zpěváky. Naučili jsme se novým koledám a tancům a strávili zde pěkné chvíle. Kouzelným zážitkem byl nedělní komorní koncert Malého Zálesí v muzeu v Chomutově, mezi vystavenými betlémy ze všech koutů Čech, historickými i soudobými.
nn
nnV pátek 10. prosince jsme se v Lázeňském divadle představili hned dvěma koncerty. Na dopolední představení pro školy jsme pozvali kamarády ze souboru Kuřátko z Bánova, kteří svým zpěvem okouzlí snad každého, kdo je uslyší. Kluci mají za sebou řadu úspěchů a ocenění i vydané CD Mladé vzpomínky. Jsme všichni jejich velkými fanoušky a těšíme se na další společné akce.
nn
nnVečerní koncert už byl zcela v režii luhačovických dětí a mládeže. Představily se na něm obě věkové skupiny Malého Zálesí i s cimbálovou muzikou Zálesí. Hosty, kteří se na realizaci koncertu významně podíleli, byla dětská cimbálová muzika ZUŠ Luhačovice vedená Jiřím Sládkem a dramatický kroužek DDM, který vede Regina Bittová. Společně jsme již od října připravovali nový vánoční program, jehož těžištěm je hra o narození Ježíška, inspirovaná lidovými pastýřskými výstupy a koledami. Se stejným programem jsme v neděli 12. prosince vyjeli do Vlachovic, kde náš dvouhodinový koncert ocenili vynikající vánoční polévkou se sušenými houbami a švestkami. Pěknou akcí byla vánoční beseda u cimbálu v sokolovně. Její organizace se ujala TJ. Hostem Malého Zálesí zde byl folklorní soubor Nivnička. Ženy a muži z Nivnice zde předvedli rekonstrukci draní peří a mikulášské obchůzky ze čtyřicátých let dvacátého století a nezklamali krásnými zpěvy vánočních koled. Nevyvedla je z míry ani menší účast návštěvníků a dobře se v Luhačovicích pobavili a pobesedovali.
nn
nnDíky koncertům a mnoha dalším akcím si letos členové Malého Zálesí Vánoce opravdu užili. Neobešly se ani bez vánoční besídky a štěpánského koledování muzikantů. Budeme mít dlouho na co vzpomínat. Nezbývá, než se těšit na příští rok, co nám zase Vánoce přinesou. Určitě si zopakujeme koncert s Krušnohorem, tentokrát v Luhačovicích.

nn

Hlavní partneři