K 16. květnu měly podle údajů radnice Luhačovice zapsáno celkem 4345 oprávněných voličů, kteří budou moci ve volbách vyjádřit podporu svým favoritům některého z 39 kandidujících uskupení. „Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Počet volebních okrsků v Luhačovicích ani jejich umístění se nemění. Celkem je jich sedm, z toho čtyři jsou přímo v Luhačovicích, další jsou v částech Kladná Žilín, Polichno a Řetechov,“ sdělila vedoucí správního odboru radnice Vladislava Janíková, která má za město volby na starost.
Volební lístek bude mít formát A5. „Celou sadu lístků i s poučením o tom, jak se volí, dostanou lidé do schránek nejpozději 20. května,“ poznamenala Janíková s tím, že k distribuci lístků nezaznamenali v posledních několika letech ve městě žádnou stížnost. Lístky však budou k dispozici i ve volebních místnostech. Během hlasování lze také upřednostnit některé kandidáty vybraného uskupení, pro které se volič rozhodne. „Kroužkem lze označit maximálně dva členy kandidátky, kterým chce občan dát svůj preferenční hlas,“ přiblížila Janíková.
Město vydalo na žádost občanů, kteří chtějí volit jinde, než ve svém bydlišti, pouze 8 voličských průkazů. „Přitom v loňském roce byl při volbách prezidenta nebo poslanců tento zájem přibližně desetkrát větší,“ sdělila Janíková. Vzhledem k lázeňské povaze Luhačovic se dá očekávat, že však bude opět významný počet lidí odjinud, kteří budou ve městě hlasovat. „Například při volbách prezidenta v lednu loňského roku hlasovalo 219 voličů, kteří nebyli občany města Luhačovice. Hlasovali buď na voličský průkaz, nebo byli zapsáni do zvláštního seznamu voličů na základě oznámení lázeňských zařízení a domova pro seniory,“ nastínila Janíková.
Volby do Evropského parlamentu se v minulosti nesetkaly s výraznější účastí hlasujících. „V roce 2009 byla volební účast ve Zlínském kraji 27,73% a v Luhačovicích 33,58%. Proto odhaduji, že nyní přijde volit 30-35% oprávněných voličů,“ poznamenala Janíková.
Pro srovnání lze uvézt i účast v jiných druzích voleb. „Například prezidentské i parlamentní volby měly účast přes 60%, u senátních voleb byla pouze zhruba dvacetiprocentní,“ uvedla Janíková.
V minulých volbách do Evropského parlamentu uspěly v rámci celé České republiky ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. V rámci Luhačovic byly první dvě pozice stejné, na třetí a čtvrté příčce si vyměnily místa KDU-ČSL a KSČM. Některé subjekty před pěti lety neměly u voleb do europarlamentu sestaveny své kandidátky. Mezi nimi také například hnutí ANO nebo Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, které uspěly v loňských parlamentních volbách.