Pozůstatky stavby se nachází na zalesněném kopci nad obcí Podhradí nedaleko Luhačovic. „Dnes to tam vypadá úplně jinak. Kdysi byl hrad na nezalesněném svahu a byl vidět daleko do krajiny. Jako významný orientační bod se ocitl ještě v mapě z 18 století, přitom víme, že už od konce patnáctého století byl opuštěný, protože si u Bojkovic majitelé postavili Nový Světlov,“ poznamenal jeden z přednášejících, historik ze Slezské univerzity v Opavě Dalibor Janiš. Postupně ruina zarostla a zdivo z velké části zmizelo. „Rozebrali je lidé na stavební materiál,“ podotkl. Hrad přitom byl ve své době poměrně významný. „Patřil mimo jiné rodu Šternberků, který je spojen například s hradem Lukov či se Zlínem,“ podotkl Janiš. Stavba to v kraji nebyla ojedinělá. „Východní Morava byla hrady velice hustě poseta. Dá se tu najít zhruba čtyřicítka hradů v okruhu asi pětadvaceti kilometrů. Přitom o některých lidé ani nevědí, protože z nich zůstalo ještě méně než ze Starého Světlova,“ sdělil Janiš.
V minulém roce zřícenina dostala nový vzhled, jak informoval druhý přednášející Radim Vrla ze Státního památkového ústavu v Kroměříži.
„Díky grantu, který se podařilo získat obci Podhradí, se mohlo přistoupit k nutné záchraně památky. Zbytky zdiva se trochu obnažily a zakonzervovali jsme je. Musely se také vykácet alespoň ty stromy, které přímo zbytky stavby ohrožovaly,“ poznamenal Vrla. Díky odborné obnově a konzervaci desítek metrů původní hradby se stane zřícenina pro návštěvníky také více představitelná. „Přestože se dal hrad velikostí srovnat například s dodnes zachovalým Buchlovem, není to dnes na první pohled patrné,“ podotkl Vrla. Návštěvníky však nově informují tabulky, které právě velikost hradu naznačují. „Jsou na nich nejen psané informace, ale také obrázky, které přibližují, jak asi vypadalo konkrétní místo, když hrad ještě stál,“ vysvětlil Vrla. Výzkum v loňském roce přinesl také významné historické objevy. „Díky této akci jsme například objevili zbytky vstupní brány a zjistili, že byla vybavena důmyslně řešeným padacím mostem. Prokázalo se také, že na zdivu včetně hradeb byly vápenné omítky,“ poznamenal Vrla. Vysvětlil také, že hrady před staletími obvykle vypadaly jinak, než si je dnešní návštěvníci představují. „Nebyly na pohled typické šedivým kamenným zdivem, protože omítnuté byly v řadě případů. Jde totiž o nejlepší konzervaci zdiva a snáze spravíte opadanou omítku než vypadané kamení,“ vysvětlil. Naznačil také, že prokázání omítek zde může mít souvislost i s názvem hradu. „Světlov mohlo znamenat právě to, že světle omítnutý hrad zářil z tehdy holého kopce do krajiny,“ míní Vrla. Pokud se najdou peníze, chtějí prý památkáři v záchranných pracích dále pokračovat i v příštích letech.
Vzhledem k zájmu o přednášku se lidé v budoucnu mohou dočkat v blízké době i jejího pokračování. Tentokrát však muzeum uvažuje, že by se jednalo přímo o komentovanou prohlídku v místě zříceniny.
run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’49006′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚873‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚49006‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’po-modules-photogallery‘;‘,’a:0:{}‘); ?>