Doručily je politické strany ODS, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM. Volit bude možné také sdružení politické strany a nezávislých kandidátů TOP 09 a nezávislí Dále se o přízeň voličů bude ucházet hnutí ANO 2011, hnutí NEZÁVISLÍ – VOLBA PRO NAŠE MĚSTO a společná bude kandidátka nezávislých kandidátů Luhačovice město lázeňské a hnutí Starostové a nezávislí.
„Všechny kandidátní listiny pro volby do luhačovického zastupitelstva obsahují jedenadvacet kandidátů, což je maximální možný počet, rovnající se počtu členů voleného zastupitelstva,“ poznamenala vedoucí správního odboru luhačovické radnice Vladislava Janíková.
Také před čtyřmi lety usilovalo o členství v zastupitelstvu osm uskupení. „Rozdíl spočívá v tom, že nekandiduje politické hnutí Zlínské hnutí nezávislých ani strana Věci veřejné, která ovšem jako jediná neměla zástupce v současném zastupitelstvu. Nově podalo kandidátní listinu politické hnutí ANO 2011 a také sdružení nezávislých kandidátů a politického hnutí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ. Politická strana TOP 09 podává nyní kandidátní listinu rovněž jako sdružení s nezávislými kandidáty,“ sdělila Janíková.
Městský úřad ale převzal a musel zkontrolovat také kandidátky pro volby do zastupitelstev obcí, které spadají pod působnost luhačovické radnice. Celkem tak luhačovičtí úředníci převzali a museli zkontrolovat 30 kandidátních listin do osmi zastupitelstev. „Poslední z kandidátek jsme přijali kolem půl čtvrté, nedlouho před vypršením termínu pro podání. Počty kandidátních listin pro obce jsou tyto: Biskupice 3, Dolní Lhota 2, Horní Lhota 4, Ludkovice 3, Luhačovice 8, Podhradí 1, Pozlovice 3, Sehradice 4, Slopné 2. Celkem je to o 5 kandidátek méně než v roce 2010. V žádné obci nekandiduje samostatně nezávislý kandidát, na rozdíl od minulých voleb, kdy jich bylo 8,“ uvedla Janíková. Kontrola kandidátek není jen tak. „Musí se kontrolovat nejen správnost a pravdivost údajů u samotných kandidátů, ale také jména a údaje těch, kdo jsou uvedeni jako podporovatelé nezávislých kandidátů, které nenominovala žádná strana či hnutí. Museli jsme tak překontrolovat více než 1300 jmen a s nimi spojených údajů,“ přiblížila Janíková. Na nic závažného ale při kontrole nenarazili. „Jen občas chybějící čárka či kroužek nad písmenkem ve jméně,“ doplnila Janíková.
Jak vysvětlila, údaje o konkrétních jménech jednotlivých kandidátů zatím není úřad oprávněn sdělovat. „To je možno uvádět až po vydání rozhodnutí o přijetí kandidátních listin, na což má úřad čas až do 23. srpna,“ vysvětlila Janíková.
Do středy všechna data předali českému statistickému úřadu. Do pondělí 11. 8. je ještě možné ze strany zmocněnců jednotlivých kandidujících uskupení doplnit kandidátku o další členy či měnit jejich pořadí. Po schválení kandidátek budou možné pouze dvě změny. „Kandidát buď odstoupí, nebo jej odvolá strana. Tyto informace se pak voliči dozvědí ve volebních místnostech,“ nastínila Janíková.
Volby se uskuteční v termínu 10. a 11. října. „Hlasovací lístek bývá jeden s uvedením všech volebních stran a veškerých kandidátů a lidé na něm mohou vybírat a dávat své hlasy i napříč politickým spektrem. Formát lístků proto bývá větší než u ostatních druhů voleb. Pro Luhačovice by ale neměl přesáhnout velikost A3,“ uzavřela Janíková.
Současné složení luhačovického zastupitelstva, vzešlého z voleb před čtyřmi lety je: ČSSD 5 mandátů, ODS 4 mandáty, KDU-ČSL 3 mandáty, TOP 09 3 mandáty, Luhačovičtí nezávislí 2 mandáty, NEZÁVISLÍ – VOLBA PRO NAŠE MĚSTO 2 mandáty, KSČM 2 mandáty. Volební účast ve volbách do zastupitelstva v roce 2010 přesáhla jednapadesát procent.
Kandidáty do luhačovického zastupitelstva budou občané vybírat z osmi kandidátních listin
Osm různých uskupení se bude ucházet o členství v zastupitelstvu Luhačovic pro další volební období. Odevzdala totiž do požadovaného termínu, tedy úterních 16 hodin, na městský úřad kandidátní listiny.