Skupinky koledníků představujícíh tři krále budou v Luhačovicích vyrážet od kostela. „Začíná se mší svatou v 8 hodin s požehnáním koledníků. Po té se koledníci dozdobí v sále u kostela a ještě než vyrazí, posilní se teplým ovocným čajem. Vedoucí skupinek si přeberou zapečetěné pokladničky a skupinky vyrazí po společném fotu na předem stanovené trasy. Každá skupinka má koordinátorem tříkrálové sbírky přesně přidělený rajón a je vybavena mapkou,“ poznamenala pracovnice Charity Svaté rodiny Luhačovice Anna Martincová. V samotných Luhačovicích by mělo vyjít asi 20 skupinek koledníků a jejich asistentů. „Celkem vyrazí v lázeňském městě a okolních obcích na území, kde působí luhačovická Charita, zhruba padesátka skupinek. Každá má minimálně tři členy, z nichž jeden je určen jako vedoucí. Ten je vybaven průkazkou opatřenou pořadovým číslem, které souhlasí s číslem kasičky, do které skupinka dobrovolné příspěvky vybírá. Vedoucí nesmí být mladší 15 let,“ poznamenala Martincová. Jednotlivé hloučky s sebou budou mít také posvěcené křídy, kterými budou psát na dveře navštívených domácností známý nápis K+M+B, svědčící o jejich návštěvě i o tom, že obyvatelé stavení přispěli na sbírku. „Aby měli lidé sladký začátek roku, rozdávají koledníci balené cukříky s logem tříkrálové sbírky, a také nesmí chybět známá koleda „My tři králové jdeme k vám…,“ doplnila pracovnice Charity Luhačovice.
Koledovat se bude dopoledne a odpoledne vedoucí skupinek budou spolu s pověřenými osobami zapečetěné kasičky otvírat a sčítat vybrané prostředky, určené na dobročinnost. Vloni vyrazilo v luhačovickém regionu celkem 51 skupinek koledníků, což činilo přes 190 koledníků spolu s dospělými vedoucími. Celkově bylo v oblasti spadající pod působnost luhačovické Charity vykoledováno 307 997,- Kč, přičemž v Luhačovicích se vybralo 100 615,- Kč, Kladná Žilín přispěla 10 026,- Kč, obyvatelé Polichna 9 452,- Kč a v Řetechově koledníkům do kasiček lidé nastřádali 9 310,- Kč. Další nemalá část vybraných peněz vzešla z koledování v okolních obcích. Část výtěžku putovala na přímou pomoc lidem a další část byla využita na zakoupení nového automobilu pro potřeby pečovatelské služby.
Třemi králi jsou označováni bibličtí mudrci z Východu, kteří dle evangelia navštívili Ježíše krátce po jeho narození v Betlémě a přinesli mu dary. Tito králové jsou dnes známí pod jmény Kašpar, Melichar a Baltazar, což také bývá obvykle považováno za důvod nápisu, který po sobě zanechávají. Uvádí se ovšem ale také (například v internetové encyklopedii Wikipedia) jiný výklad nápisu. K+M+B+ vychází podle tohoto vysvětlení z latinského ekvivalentu C+M+B+, což znamená Christus mansionem benedicat – Kristus ať obydlí žehná (po celý rok – proto se za třetí křížek píše letopočet). Tři křížky tu ovšem symbolizují Nejsvětější Trojici, tj. Otce, Syna a Ducha Svatého. Nejsou to tedy znaménka plus mezi iniciálami.