„Jsem rád, že čeští pacienti budou moci opět jezdit do lázní na dobu skutečně potřebnou k tomu, aby jejich organismus plně reagoval na takovou léčbu. Důležitá je také možnost lázně nemocnému prodloužit a pobyt opakovat podle jeho aktuálního zdravotního stavu,“ uvedl k zákonu před časem ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Původní ministerskou vyhlášku z roku 2012, která zkrátila délku pobytu v lázních a snížila výši příspěvků, zrušil Ústavní soud v dubnu letošního roku. Ve svém nálezu konstatoval, že nárok na pobyt pacienta v lázních, typicky délka léčebného pobytu, možnosti jeho prodloužení nebo následného opakování, musí vyplývat přímo ze zákona. Ministerská lázeňská vyhláška pak může regulovat pouze odborná medicínská kritéria a další podrobnosti, týkající se uplatňování nároku na lázeňskou péči. V novele zákona Ministerstvo zdravotnictví, které legislativní změny připravilo, nepřidalo do seznamu žádnou novou indikaci, v několika konkrétních případech však došlo ke zmírnění podmínek a zpřesnění některých ustanovení tak, aby nebylo pochyb o nárocích pacienta. Změny jsou vítané nejen pro pacienty, ale také pro poskytovatele lázeňské péče.
„Začal platit upravený indikační seznam, který je v zákoně. Dosud byl vydáván ve formě vyhlášky. Teď je to dokument, který kompletně musel projít celým legislativním procesem. Znamená to pro lázeňství mnohem větší stabilizaci do budoucnosti, protože ten indikační seznam by v případě změny musel projít opět přes sněmovnu, senát i prezidenta,“ poznamenal výkonný ředitel akciové společnosti Lázně Luhačovice Jiří Dědek. Změny, které zákon přinesl, si pochvaluje. „Jsou skutečně pozitivní pro lázeňství obecně i pro Lázně Luhačovice. Oceňujeme jak prodloužení léčebných pobytů u některých diagnóz na 28 dnů, tak lepší možnost opakovaných pobytů, což znamená lepší dostupnost lázeňské péče,“ zhodnotil Dědek.
Popsal také i konkrétní potíže, které způsobovala pacientům předchozí platná úprava. „Od roku 2012 byl problém s tím, že pojišťovnou hrazený lázeňský pobyt bylo možné opakovat nejdříve po dvanácti měsících. To se dotklo například chronikých alergiků, kdy pacient jel v dubnu do lázní před pylovou sezónou, další rok už mu pobyt ale vycházel nejdříve na květen a o rok později nejdříve na červen, což už jsou měsíce v pylové sezóně. Některé takovéto překážky týkající se lhůt byly zákonem odstraněny,“ podotkl Dědek. Kompletním výsledkem změn by měl být dopad na počet pacientů, kteří dosáhnou na lázeňskou péči a hovoří se o tom, že by novela do lázeňství měla přinést zpět až půl miliardy korun, o které od roku 2012 díky tehdejším změnám přišlo. Kolik finančních prostředků budou vítané změny znamenat pro Lázně Luhačovice ale zatím ředitel Dědek konkrétně odhadovat nechce, přestože své plány společnost samozřejmě má. Uvedl ale, jaký nárůst pacientů odhadují u pojišťovnami hrazených pobytů. „Počítáme s nárůstem o 15 až 20 procent, celkový dopad na firmu bude samozřejmě ale menší, protože to je jen část zákazníků,“ nastínil Dědek s tím, že konkrétní čísla ukáže až čas.