Jarní prázdniny nabídly v Luhačovicích řadu aktivit

Pestrá nabídka aktivit na jarní prázdniny čítala v Luhačovicích mimo jiné festival outdoorových filmů, školákům nabídla příměstský tábor a v muzeu si šlo zkusit vyšívání.

Od pondělí 9. do středy 11. března pořádal Dům dětí a mládeže Luhačovice již tradiční jarní příměstský tábor. „Letos se ho účastnilo sedmnáct dětí. Čekaly na ně nejrůznější hry, soutěže a pohybové aktivity, ale také třeba vyrábění záložek do knížek,“ poznamenala ředitelka DDM Eva Tomalová. Součástí programu bylo také, že děti v úterý vyrazily procházkou k hotelu Ambra, kde si zaskotačily na tamním atraktivním hřišti a pak je čekalo hraní bowlingu, což zaujalo mnohé účastníky. „Na jarním táboře se mi nejvíc líbí bowling. Určitě je tábor lepší než jen sedět doma,“ řekl například devítiletý David Vebr.

Prázdninový program uzpůsobený dopoledními představeními pohádek a obohacený dvoudenním festivalem Expediční kamera nabídlo kino Elektra. K vidění byl například britský snímek And Then we Swam o přeplavbě Indického oceánu na veslici bez doprovodné lodi nebo film Into The Light o dobrodružství při sestupu do jedné z největších jeskyní světa. Na festival plný zajímavých snímků o sportech a dobrodružství v přírodě zavítala například Eva Delerová z Brna, která je v Luhačovicích na pobytu. „Zaujalo nás to. Hodně třeba ta vodácká expedice,“ poznamenala Delerová. Mezi místními, kteří se na festival zašli podívat, byla i Jitka Skovajsová. „Zajímají mě lidi, co zažili dobrodružství v přírodě, mají s tím nějaké zkušenosti. Z těch filmů mě nejvíc asi zaujalo téma hor a kola,“ poznamenala.
Další zajímavý program nabídlo Muzeum luhačovického Zálesí. Od 10. do 13. března pořádalo akci Vyšívaný šáteček z Luhačovic dáreček, na které si mohli příchozí všeho věku vyrobit na památku pěknou výšivku. Akce se uskutečnila jako doprovodný program k dlouhodobé výstavě zaměřené na historii reklamy spojené s lázeňským městem.

„Těším se, že budeme vyšívat. Chtěla bych vyšívat kytičku,“ řekla při příchodu na akci například jedna z malých návštěvníků, školačka Johanka Suchánková z Hřivínova Újezda. Podívat se ale přijely třeba i členky klubu seniorek Šanov. „Vyšívám už léta, mám i ubrusy a dečky, já ale vyšívám bílou barvou na barevné,“ poznamenala jedna z nich Jaroslava Saňáková, která si z tradičních vzorů vybrala ten s motivem srdíčka. Nejprve si naznačila tužkou podle šablony na bílé plátno upnuté v rámku vzorek a pak už šáhla po jehle a barevných bavlnkách.

Proč zde chtěli připomenout akcí právě vyšívání, vysvětlila lektorka muzea Hana Lepková. „V lázních už začátkem 20. století fungovaly prodejny Žudro a Minerva s různými dárkovými předměty. Oblíbenými byly právě různá vyšívaná prostírání, šátky či kapesníčky, tak jsme chtěli touto formou tradici připomenout. Pro menší návštěvníky jsme připravili i takové kartičky se stylizovanými vzory srdcí, rozet nebo třeba granátových jablíček. Jsou tam nachystané dírky, kterými lze snadno bavlnky provlékat a takto vzor dozdobit,“ poznamenala Lepková.
run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’50540′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚986‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚50540‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’po-modules-photogallery‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Hlavní partneři