„Lidé se tu berou dost často na různých hotelech ve městě a také v okolí Luhačovické přehrady. Sňatky se uzavírají i přímo v lázeňském areálu, například na kolonádě nebo v altánu u Ottovky. Svatby venku si oblíbily zejména mladší páry. Snoubenci středního věku či starší generace zase spojují svatbu konanou v týdnu s pobytem o víkendu,“ podotkla matrikářka luhačovické radnice Ilona Vančurová.
Mezi oblíbenými svatebními místy nechybí třeba hotely Augustiniánský dům, Vyhlídka nebo Vega. Lidé se ale berou i v altánku u Jestřabí. „Pár let zpátky byly sňatky populární i v hale Vincentka a v někdejším březovém háječku v blízkosti domu B. Smetany,“ doplnila Vančurová. Snoubenci si někdy chtějí říci své ano i zcela stranou městského ruchu či hotelů.
„Obřad se konal už i u Jezírka lásky, které je nad Luhačovicemi. Kdo ale plánuje sňatek mimo radnici, musí si vše předem zajistit. Místo musí být dobře dostupné, a nutná je domluva s vlastníky pozemku. Pokud má někdo třeba zájem brát se v lázeňském areálu, musí se předem domluvit s Lázněmi Luhačovice,“ upozornila matrikářka. Za úřední svatbu mimo oficiální obřadní síň nebo v nestandardním termínu si lidé připlatí. „Stanovené termíny obřadů na luhačovické radnici jsou v sudou sobotu v době mezi 9 a 14 hodinami. Za obřad v jinou dobu či jinde se hradí správní poplatek 1000 Kč plus provozní poplatek,“ popsala Vančurová.
Zájem o sňatky mimo úřad je velký. Představitelé Luhačovic vloni oddali 78 párů, z toho 46 obřadů bylo mimo radnici. Pod matriční obvod Luhačovic spadá kromě samotného lázeňského města i osm okolních obcí. Tam všude mohou představitelé Luhačovic také oddávat.
„Oddávat může paní starostka, pan místostarosta a tři určení členové zastupitelstva. Většina sňatků je na území lázeňského města nebo na hotelech u přehrady. V okolních obcích jde totiž obvykle o církevní obřady, kdy oddávajícím je místní farář. Těchto církevních sňatků bylo v matričním obvodu Luhačovice vloni 26,“ poznamenala Vančurová.
Kromě místa konání mohu být některé svatby nevšední tím, že je jeden ze snoubenců občanem jiného státu. „Vloni bylo v našem matričním obvodu oddáno celkem 12 cizinců, často občanů Slovenska. Nechyběli ale ani tři ženichové z Austrálie,“ nastínila Vančurová. U výběru místa svatby, který padl na Luhačovice, tak může hrát roli právě atraktivita lázeňské lokality.
„V dnešní době jde už o určitou svatební turistiku. I proto máme i zajímavé nabídkové balíčky zaměřené na svatebčany,“ nastínil marketingový a obchodní manažer hotelu Augustiniánský dům Roman Taťák. A co třeba ke svatbě v tomto hotelu láká? „Většinu snoubenců u nás hned zaujme nádherná kaple, ale protože mají spíše zájem o úřední obřad a nikoli církevní, vybírají si obřad v krásném prostředí venkovní terasy. Za loňsko jsme měli nějakých patnáct svateb a naprostá většina se u nás konala včetně obřadu,“ přiblížil Taťák. Také na letošek už přitom mají v Augustiniánském domě objednány 4 svatby.
Co se týče svateb, je značně vytížený například i hotel Vega nedaleko Luhačovické přehrady. „Vloni u nás bylo asi 20 svateb a letos jich máme objednaných už 24 a jedna u nás už v březnu i byla,“ uvedl ředitel hotelu Tomáš Voráček. V řadě případů se hotelu týká jen svatební hostina, ale obřady přímo v místě nejsou ani na Veze žádnou výjimkou. „Konají se u nás často, je to určitě více než polovina. Oddat snoubence tak vždy přijede někdo z představitelů města,“ dodal Voráček. Kvůli zájmu mají na toto léto ohledně svateb už jen pár volných víkendových termínů. „Snad ještě něco v srpnu,“ sdělil Voráček. Vysvětlil také, co podle něj nejvíce svatebčany do jejich hotelu láká. „Jednak je to prostředí s krásným výhledem skvělým i pro focení. Hodně se využívá také možnost uspořádat posezení s grilováním venku u hotelu,“ vysvětlil Voráček.
I letos tak do Luhačovic za sňatkem zamíří řada párů. Snad bude pohodová atmosféra typická pro lázně provázet nejen jejich svatební obřad, ale vydrží jim i v dalším průběhu manželství.