„Při posuzování žádostí se zohledňuje především kulturně-historický význam a stavebně-technický stav jednotlivých památek, ale také iniciativa vlastníků, respektive to, zdali peníze na památkovou obnovu sami shánějí aktivním způsobem včetně například pořádání kulturních akcí nebo využitím všech dostupných dotačních možností a nečekají výhradně jen na peníze z kraje,“ uvedl Ladislav Kryštof, krajský radní, v jehož kompetencích je i památková péče.
Více o mlýně v Kladné Žilín se lze dozvědět například na portále www.vodnimlyny.cz, který se historickými stavbami tohoto druhu zabývá. Na tomto webu se uvádí například, že mlýn pochází z 18. století a jde o jeden z nejmenších takzvaných válcových mlýnů vůbec a nachází se u něj i historický objekt kovárny. Ve mlýně je dochované technické zařízení, jehož součástí je například válcová mlecí stolice s rýhovanými válci v dřevěné skříni z konce 19. století od firmy strojírna knížete Salma v Blansku a pytlovací lávka moučného hranolového vysévače pro 4 sorty s výskokem.
Kromě mlýna v obci Kladné Žilín půjde další podpora od kraje letos například i na obnovu třípatrového válcového mlýna v Šumicích, vinohradnické bůdy č. 15 ve Vlčnově nebo na zajištění dolního hradu na Lukově. Opravit by se měla ale také mimo jiné třeba okna zámku Branky a zámku Hošťálková. Celkem chce krajská rada vyhovět třiceti sedmi žádostem, které splnily všechny podmínky a získaly nejvyšší bodové hodnocení podle pravidel, která pro tento dotační titul Zlínský kraj stanovil v roce 2012 a potvrdila je i Evropská komise. Některé z dotací ještě bude schvalovat krajské zastupitelstvo, stejně jako podporu pro obnovu mlýna v Kladné Žilín.