Při zahajovacím koncertu (13. 7.) se představí Michaela Fukačová, jedna z nejvýznamnějších violoncellistek současnosti žijící již řadu let v Dánsku. Ve společném podání s Filharmonií Bohuslava Martinů zazní znamenité a v hudebním světě oblíbené Dvořákovo dílo Koncert pro violoncello a orchestr č. 2 h moll.
Úterní koncert (14. 7.) bude patřit Wihanovu kvartetu, které v letošním roce slaví 30 let od svého vzniku. Za tyto tři desítky let má na svém kontě dlouhou řadu úspěšných koncertů a světových ocenění. Do festivalového koncertního programu si zvolilo proslulé smyčcové kvartety předních skladatelů, a to Haydnův Smyčcový kvartet C dur „Císařský“, Dvořákův F dur „Americký“ a Janáčkův kvartet č. 1 „ Z podnětu Kreutzerovy sonáty“.
Pozvání na festival přijala také světoznámá interpretka mozartovských postav a repertoáru období italského belcanta sopranistka Simona Houda Šaturová, držitelka Ceny Nadace Charlotty a Waltera Hamelových za vynikající pěvecké výkony a ceny Thálie za nejlepší operní výkon v roce 2001. Koncertní a operní produkce ji zavedly na pódia vyhlášených operních domů a na světové festivaly. Společně s ní se při středečním koncertu (15. 7.) představí tenorista Petr Nekoranec, který je jednou
z nejvýraznějších postav nastupující pěvecké generace u nás. Jeho poslední získanou cenou bylo 2. místo v prestižní Mezinárodní pěvecké soutěži Concours International de Chant v roce 2014. Program pěveckého koncertu slibuje výběr známých světových operních árií a duetů G. F. Händela, W. A. Mozarta, G. Rossiniho a dalších skladatelů.
Ve čtvrtek (16. 7.) rozezní kostel svaté Rodiny hudba J. S. Bacha, F. Händela, W. A. Mozarta a C. P. E. Bacha. Tato díla vrcholného baroka a raného klasicismu představí komorní orchestr Musica Florea, působící pod úspěšným vedením svého zakladatele Marka Štryncla. Hostem koncertu bude jeden z nejlepších varhaníků v České republice Jaroslav Tůma.
Recitál světově proslulého houslisty Pavla Šporcla uzavře letošní hudební festival. Pavel Šporcl slaví díky svému umění, výrazné osobnosti i nekonvenčnímu vystupování úspěchy na nejvýznamnějších pódiích a u všech generací posluchačů. Svůj festivalový koncert věnuje houslovým legendám. Kromě děl J. S. Bacha či L. Janáčka zahraje také skladby houslových virtuozů E. Ysaye F. A. Lauba a J. Kociana.
Pro 24. ročník festivalu, který pořádá Lázeňská kolonáda Luhačovice, o. p. s., je připravený také doprovodný program. Jeho součástí bude expozice s názvem „Slovutný mistře!“. V hale Vincentka, kde bude výstava umístěna, si budou moci hosté prohlédnout gratulace, které Leoš Janáček obdržel v letech svých kulatých narozenin. Výstavu připravila a zapůjčila Nadace Leoše Janáčka Brno. Doprovodný program bude dále zahrnovat odpolední koncert souboru Musica Folklorica s ženským pěveckým sborem Oskoruša. V jejich podání zazní mimo jiné i písně z Horňácka, z kraje, kde sbíral lidové písně nejen Martin Zeman, ale i Leoš Janáček. Literární nadání hudebního skladatele Leoše Janáčka, přiblíží ve své besedě v Lázeňském divadle PhDr. Eva Drlíková, ředitelka Nadace Leoše Janáčka.
Bližší informace k festivalu jsou k dispozici zde.
Milena Hrbáčová
kulturní manažerka