Realizátor oprav, který bude vybrán na základě výběrového řízení, by měl rekonstrukce zařízení v areálu luhačovické čističky dokončit ještě letos. O co při opravách vlastně půjde, přiblížil Miroslav Marčík, technický ředitel společnosti Moravská vodárenská, která čističku v majetku VaKu Zlín provozuje.
„Rekonstrukce se týká kalového hospodářství, konkrétně jde o opravy 2. uskladňovací nádrže kalu (UN),“ nastínil. Je nutné opravit betonový povrch, přitom nádrž na kal má objem 2×1750 m3. Půjde ale i o další věci. „Mezi ty patří trubní rozvody, provzdušňování, dmýchadlo, aerobní stabilizace kalu a strojovna UN,“ doplnil Marčík.
Rekonstrukce se připravuje kvůli špatnému stavu. „Betony jsou v havarijním stavu, stejně jako potrubí, což je poznat i podle toho, jak je jejich ocel zčernalá,“ doplnil Marčík. Že se musí opravovat prý není divu. „Tyto objekty jsou původní a neopravovaly se od výstavby zařízení v roce 1974,“ vysvětlil ředitel. Do konce roku by podle něj měly být práce hotovy. A co přinesou? „Zlepšení fyzického stavu ČOV, snížení spotřeby elektrické energie, dosažení lepších výsledků čištění,“ podotkl Marčík.
Jak dodal, rekonstrukce by měla proběhnout za provozu, protože vždy jedna jímka na kaly se bude opravovat, druhá nádrž bude k dispozici. Neměla by se ani nijak dotknout cen za čištění odpadní vody.
Čistička v Luhačovicích se již částečně rekonstruovala v letech 2011-2012 (viz fotografie) „Tehdy šlo o těžení štěrku, strojní česle, lapák písku a usazovací nádrž. Doplnilo se také biologické čištění, pomocí chemického srážení fosforu a oprava se týkala také linky strojního odvodnění kalů,“ popsal Marčík. Letos se uskuteční druhá etapa rekonstrukce a po ní by měla následovat třetí. „Tou se rekonstrukce dokončí, nejspíše v letech 2017-18. Půjde o dokončení vodní linky biologického stupně na systém RDN (regenerace- denitrifikace-nitrifikace), odstranění dalších forem dusíkatých sloučenin NO3 a NO2 a fosforu,“ poznamenal ředitel.
Ročně se v luhačovickém zařízení vyčistí cca 1 400 000 m3 vody, což znamená obvykle mezi 3600- 3800 m3 za den.