Zákazaný je táborák i lampiony štěstí! Vedra a sucho si vynutily zavedení opatření v regionu

Také pro Luhačovice a okolí, stejně jako pro celý Zlínský kraj, platí od pátku 7. srpna opatření zavedená kvůli dlouhodobému období sucha a extrémně vysokých teplot.

Omezení, která by měla vést k zmírnění nebezpečí vzniku požárů, byla vyhlášena hejtmanem kraje Stanislavem  Mišákem na návrh ředitele krajských hasičů. Příkazy a zákazy zavedené krajem nejen zakazují rozdělávání ohňů a pálení v podstatě jakýchkoli látek na otevřeném prostranství, ale týkají se i dalších věcí. Co dalšího patří do zavedených opatření přiblížila mluvčí Zlínského kraje Renata Škrobálková. „Jde i o povinnost zajistit trvale volné příjezdové komunikace do lesů a ke zdrojům vody určeným k hašení požárů, zákaz jízdy parních lokomotiv bez přijatých protipožárních opatření, nebo zákaz provádění ohňostrojů.“

Zakazují se ale nejen klasické ohňostroje, ale i další podobné atrakce. „Jedná se i o zákaz dalších pyrotechnických nebo obdobných efektů, při kterých se používá otevřený plamen, jako například takzvané lampiony štěstí,“ přiblížila Škrobálková. Omezení se týkají nejen běžných obyvatel nebo návštěvníků různých lokalit, ale také pracovníků, kteří jsou třeba při těžbě dřeva zvyklí následně pálit klestí stromů. „Osoby hospodařící v lese mohou provádět pouze nezbytné práce spojené s hospodařením v lesních porostech bez použití otevřeného ohně,“ doplnila další opatření krajská mluvčí.

Kontrolu dodržování zavedených opatření je oprávněn provádět Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje. Co hrozí při jejich nedodržení?

“Souběžně s pravidly vyhlášenými krajem platí zákon o požární ochraně, který sankce specifikuje. Hasiči mohou fyzické osobě na místě udělit pokutu do 1000 Kč, ale při závažnějším provinění může jít v přestupkovém řízení o udělení pokuty až 25 000 Kč. U právnických osob se trest řeší ve správním řízení, kde jsou sankce daleko vyšší,“ poznamenal mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Jak dodává, vždy jde u trestu o míru nedbalosti a způsobené ohrožení.

„Pokud svým jednáním někdo způsobí rozsáhlý požár s velkými škodami, může se samozřejmě jednat i o trestný čin,“ upozornil Netopil. 

Od 1. července do 10. srpna letos zaznamenali hasiči v kraji už 133 požárů, přitom při 48 z nich šlo o požáry lesů, polí či travnatých ploch. Oproti loňsku je vlivem úmorných veder a sucha požárů letos výrazně více. „Za stejné období byl pro srovnání v loňském roce celkový počet požárů 70, tedy zhruba polovina,“ nastínil Netopil.

Samotné lázeňské město Luhačovice mohlo naštěstí v letošním roce zatím zůstat bez zásahu hasičů při nějakém řádění ohnivého živlu. Stejný klid ale nebyl v některých z blízkých obcí. „Například 6. července jsme zasahovali u lesního požáru v nedalekých Ludkovicích a 30. července hořelo v sadu u Biskupic. V obou případech požár způsobila právě lidská nedbalost, jednou šlo o pálení suché trávy, v dalším případě způsobil požár odhozený nedopalek cigarety,“ poznamenal Netopil. Lidé by tak měli dbát dodržování vyhlášených opatření ne kvůli hrozící sankci ale hlavně s přihlédnutím na opravdu reálnou hrozbu snadného způsobení požáru s rozsáhlými škodami na majetku případně i zdraví svém i ostatních.

Hlavní partneři