Na radnici se prodávalo dříví. Nevěříte?

Je úterý 24. 11. dopoledne v zasedací místnosti luhačovického zastupitelstva. Na místech, kde sedávají volení zástupci občanů, ale usedají kupující a prodávající.

 A v čele místo vrcholných představitelů města stojí u řečnického pultíku zkušený licitátor. Dnes se tu totiž bude dělat byznys. Aukce, která začala v 10 hodin. Prodávají se lesy, tedy konkrétněji dřevo z těch lesů. Dřevo nastojato.

Kupující poznáte snadno. Mají před sebou na stole položenu „plácačku“ s číslem pod kterým se do dražby zaregistrovali. Někteří ji trvale třímají v ruce, druhou zapisují nebo prohlížejí své dokumenty s poznámkami. Co kdyby ruka s číslem potřebovala rychle vystřelit vzhůru a dát tak licitátorovi najevo zájem o koupi…  Jde o byznys, kde nejde o nijak nízké částky, běžně o statisíce, ale třeba i miliony. Leckdo by si proto myslel, že přítomní obchodníci budou mít luxusní saka a obleky, ale to by se mýlil. Snad právě proto, že komoditou dražby je dřevo, převládají mezi nakupujícími obchodníky mikiny a džíny. Koupěchtivých zájemců ale není v místnosti nespočet. Sešlo se jich dnes šest, ostatní jsou povětšinou lidé organizátora dražby nebo prodávajících.

Ani samotná dražba není taková, jak si ji představí lidé znající slovo dražba jen z amerických seriálů. Kladívko v rukou licitátora tu nevidí, A neposlechnou si od něj ani větu: „Sto tisíc poprvé, podruhé, potřetí. Prodáno pánovi v modrém klobouku za sto tisíc.“ Licitátor představuje každý prodávaný dřevní porost, jeho cenu, skladbu dřevin, termíny kdy se může kácet a další informace. Poté se na projekčním plátně změní informace o dané nabídce na pole se cenou, která se po pár sekundách snižuje a licitátor o změnách ceny hlasitě informuje: „Další cena bude …“

 

Aukci pořádá akciová společnost Roresta SG ze Vsetína. „Jedním z našich obchodních aktivit je prodejní portál ForesTrade, přes který jsou provozovány jednak elektronické aukce. Elektronicky jako my prodávají lesy v republice dva či tři subjekty. Pokud jsou jde o prezenční aukce, jako dneska, ty děláme jen my. Přes náš portál jsou ale zveřejňovány a oslovováni zájemci,“ prozradil mi o přestávce po více než hodině od začátku aukce vedoucí obchodu a marketingu uvedené společnosti Ludvík Pavlíček.

A kolik aukcí ročně delají? „Zhruba 300 tisíc kubíků, což je asi tisíc porostů, prodejních  jednotek. Je to od různých vlastníků, jak státních či veřejných. Třeba Lesy ČR, obce, města, ale i soukromí majitelé,“ doplnil Pavlíček. Vysvětluje také systém prodeje dnešní akce.

„Je to princip sestupného soutěžení. Je vyhlášena cena a ta v nějakém intervalu klesá dolů až po cenu limitní. A tu ti soutěžící neznají. Poté, co cena dosáhne limitní ceny, tak je nabídka stažena. Kdo se nejdřív přihlásí zvednutím registrační karty, v ten moment uzavřel kupní smlouvu a po skončení jednání má za povinnost ji ještě tištěnou podepsat. Kdo se chce jako nakupující účastnit, musel se do 10 hodin registrovat,“ popisuje Pavlíček.

A co je na aukci k mání právě dnes? „Máme 37 prodejních jednotek v celkovém objemu 10 553 kubíků. Jsou to jednotky jednak Lesů ČR, ale také Města Luhačovice, Města Bojkovice a dvou fyzických osob,“ vyjmenoval Pavlíček. Kupec se i přes postupně klesající cenu nabídkové ceny často nenašel. „Jednak se prodává za celkovou cenu ten porost, nebo se soutěží cena za kubík, to většinou u porostů menší kvality nebo se slabšími kmeny.Těch byla v první části aukce větší část, proto jich hodně propadlo. Prodala se zhruba třetina, uvidíme, jak bude probíhat druhá půle,“ podotkl Pavlíček.  Upozornil mě také, že takovéto aukce začali právě v lázeňském městě. „V Luhačovicích jsme s tímto prodejem v roce 2009 začínali, partnerem nám bylo právě Město Luhačovice, které o to tehdy aktivně projevilo zájem. Město bylo také prvním vlastníkem lesů, který v ČR tímto způsobem nabízel a prodával dříví. Právě v této místnosti,“ vzpomíná Pavlíček.

A jaké prodávalo Město Luhačovice lesní porosty tentokrát?

„Šlo o tři provozní jednotky, jedná se o mýtní těžbu, která bude realizována v příštím roce. Dvě jednotky v Oboře, což je lokalita lesů nad pramenem Ottovka, a další na Řetechově, celkově 540 kubických metrů dřeva. Prodáváme nastojato, dřevo je zaplacené předem, než se skácí. Takovouto veřejnou nabídkou máme možnost získat nejlepší cenu,“ poznamenal Michael Jahoda, odborný lesní hospodář Luhačovic. A jak aukce pro Luhačovice dopadla?

„Podařilo se prodat dva porosty v Oboře. Jeden se prodal za 335 000, druhý za 189 000 korun. Celkem se jednalo o 340 kubických metrů. Díky této formě prodeje se podařil prodej za cenu o 15 000 vyšší než byla minimální cena požadovaná městem,“ nastínil Jahoda. Když se ptám na další náklady pro tento způsob prodeje, rád vysvětluje. „Je to 80 korun na přihlášení jedné té prodejní jednotky, toho porostu. Provizi, která je výnosem pro organizátora aukce přitom platí ten, kdo kupuje,“ sdělil Jahoda. Dřevo z třetí lokality se prodat nepodařilo, ale město to podle Jahody zkusí při další z nejbližších aukcí, kterou bude stejná společnost pořádat, ale tentokrát ve Vsetíně. 

 

FOTOGALERIE

run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’52233′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚1091‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚52233‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’po-modules-photogallery‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Hlavní partneři