Jak dosud práce s chemikáliemi probíhala, popsal Lubor Černobila, zástupce ředitele SOŠ Luhačovice pro praktické vyučování.
„Naši žáci pracují v rámci Odborného výcviku s látkami klasifikovanými jako “chemické směsné – nebezpečné” pouze příležitostně. Jedná se o nátěrové hmoty s rozpouštědlovou složkou syntetickou nebo nitro-celulózovou. Tyto látky se používají pouze u oboru Design a zpracování kovů, v malé míře, u některých výrobků při jejich finální povrchové úpravě. Obor Design a z pracování dřeva pracuje nejvíce s nátěrovými hmotami a lepidly pouze na disperzní (vodní) bázi. Tyto prostředky více korespondují s tradičním řemeslem. Při některých operacích povrchových úprav jsou výjimečně užity syntetické laky nebo lazury (na jiné bázi). Vždy se tak děje pod přímým dohledem učitele či instruktora,“ nastínil Černobila. Doplnil také, že žíravé látky ani látky klasifikované jako chemické látky vysoce toxické nejsou na škole běžně používány.
Škola má již ale také zprávy, že po kritice ze strany různých škol chce ministerstvo školství problém vzniklý na rezortu zdravotnictví v souvislostí s novelizací zákona o veřejném zdraví co nejdříve vyřešit, a to nařízením vlády, které by studentům za dohledu pedagogů používání teď zakázaných chemikálií opět umožnilo, takže v druhém měsíci roku by snad už současná omezení platit neměla. Ředitel SOŠ Luhačovice Karel Milička proto zůstává zatím klidný. „Od února by se mělo vše upravit. Jeden měsíc nás nezabije, žáci budou vykonávat pouze povolené činnosti a pracovat jen s povolenými látkami,“ poznamenal ředitel. Pokud by ale současná omezení zůstala platit dlouhodobě, vyžádalo by si to podle něj další opatření. „Kdyby to pokračovalo dál, pak bychom museli přikročit ke změnám, které by zasáhly i výuku dle platných Školních vzdělávacích programů,“ poznamenal Milička.