Od 6. do 22. března 2016 bude na nádvoří hotelu instalována výstava velkoplošných fotografií z vesnice Mulbekh v Malém Tibetu, kde působí česká nezisková organizace Brontosauři v Himalájích. Návštěvníci výstavy mají možnost ochutnat tibetský máslový čaj po-ča zdarma. Brontosauři v Himalájích v rámci výstavy prezentují své zajímavé způsoby pomoci tibetským uprchlíkům.
Denně až do 22. března bude hotelové recepci otevřen tibetský charitativní obchůdek, kde si mohou návštěvníci koupit výrobky, které vyrobili tibetští uprchlíci v exilových vesničkách v indických Himálajích. V rámci obchůdku budou hostům k dispozici Výtěžek obchůdku bude použit na výstavbu tibetské školy v Indii v himalájském údolí Spiti.
Ve čtvrtek 10. března 2016 v 10:00 hodin vyvěsí u příležitosti světového dne Tibetu na Boutique hotel RADUN**** tibetskou vlajku a připojí se tím symbolicky k celosvětové kampani „Vlajka pro Tibet“, která každoročně připomíná výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci v roce 1959. Zemřelo při něm na 80 000 Tibeťanů, přes milion dalších zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.
Od 10. do 13. března mohou návštěvníci Restaurantu REPUBLIKA ochutnat tradiční tibetské pokrmy, jako je thukpa, momo, dresi nebo třeba tibetský máslový čaj po-ča. Tibetské menu má tradičně charitativní podtext a veškerý výtěžek z prodaných jídel bude zaslán tibetským uprchlíkům v severoindickém údolí Spiti.
Vrcholem letošního festivalu Poselství Tibetu bude Benefiční koncert herečky a zpěvačky Světlany Nálepkové, který se uskuteční 20. března od 19:30 hod. v Restaurantu REPUBLIKA. Světlana Nálepková mezi šansony přiblíží své intenzivní zážitky ze dvou cest do Malého Tibetu. Hostem večera bude koordinátor dobrovolníků a předseda Brontosaurů v Himalájích Jiří Sázel, který na konci programu představí projekt Himálajský patron.
„Již od roku 2010, kdy jsme zrekonstruovaný hotel Radun otevřeli, se snažíme rozšířit povědomí o politické i sociální situaci v Tibetu, protože mnoho lidí ani netuší, co se tam děje. Cílem akcí s tibetskou tématikou, které v Radunu sami organizujeme, je zejména představovat tibetskou kulturu českým lidem. Je to pro nás v mnohém velmi obohacující, a zároveň je to důležitá pomoc pro Tibeťany. Vyvěšení tibetské vlajky je z našeho pohledu symbolický projev solidarity s jiným okupovaným národem. Myslím, že je naší povinností soucítit s národem, kde se pro svobodu v posledních letech obětovalo už 137 lidí stejným způsobem jako u nás Jan Zajíc a Jan Palach,“ řekla Jana Nesázalová, majitelka Boutique hotelu RADUN****.
V Tibetu jsou desítky let porušována základní lidská práva, včetně systematického potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání, národní a kulturní identity. Tibeťané nemohou používat své státní symboly (například tibetskou vlajku, státní znak), dochází k diskriminaci tibetského jazyka (na úřadech, v nemocnicích a většině škol je úředním či vyučovacím jazykem čínština) a v důsledku cílené migrace čínských obyvatel na území Tibetu také k diskriminaci rasové. Tibeťané se stali menšinou ve své vlastní zemi. Tibeťanům je také odpíráno právo na vzdělání (podle oficiální statistiky čínské vlády je míra negramotnosti Tibeťanů starších 15 let více než 50%). Boutique hotel RADUN**** dlouhodobě podporuje tibetskou komunitu uprchlíků v himalájském údolí Spiti, kde pravidelně přispívá na výstavbu dívčí tibetské školy.
Kontakt pro další informace:
Jana a Marek Nesázalovi, tel.: 577 103 692, e-mail: marek@nesazal.cz , www.hotelradun.cz