Nové místo na mapě zlínských zážitků – Filmový uzel Zlín

Vysoko nad Zlínem shlíží na město zvláštní komplex budov. Uprostřed zelených lesů tu leží rozeseté červené domy podivných tvarů, mezi nimi cesty zaseknuté jako podle pravítka a sem tam postavička procházející mezi nimi. Vstoupíte – li dovnitř areálu, dýchne na vás kalifornská atmosféra. Za stěnami z červených cihel tušíte shon a pilnou práci, tady venku je ale líné horké odpoledne. Stojíte uprostřed slavných filmových ateliérů, které tu v roce 1936 založil Jan Antonín Baťa jako malé studio pro potřeby svého reklamního oddělení. Spolupráce s významnými autory, skvělá vybavenost a relativní tvůrčí svoboda však přispěly k tomu, že se ateliéry rozrostly a na svých filmech tu pracovala řada jedinečných osobností. Mezi nimi Karel Zeman, Hermína Týrlová nebo oscaroví Elmar Klos a Alexandr Hackenschmied. Historii i současnost tohoto místa připomíná nové kulturní a vzdělávací centrum Filmový uzel.

Budova Filmového uzlu je výjimečná unikátním propojením pracovního prostoru s místem pro hraní, výstavami, historií a běžným životem. Zatímco úplně nahoře najdete tiché kanceláře s nádherným výhledem, o patro níž připravují profesionální animátoři novou řadu večerníčku na motivy knížek O prasátku Lojzíkovi.

Hned vedle si hrají děti v Tvořivém chlívku, učí se třeba kreslit postavu Lojzíka. O dvě patra níže zase probíhá komentovaná prohlídka multimediální expozice představující barvitou historii filmových ateliérů.

V přízemní kavárně zrovna skupina studentek filmové školy nad talíři s obědem debatuje o své přípravě na maturitu.

Budova, ve které Filmový uzel vznikl, patří k nejstarším v celém areálu ateliérů. V roce 1936 ji nechal Jan Antonín Baťa vybudovat pro potřeby reklamního oddělení svého podniku. Vidíte, i sem, vysoko nad Zlín, zasahuje promyšlený systém baťovského řízení. Díky technické vybavenosti, výjimečné poloze a svobodě, kterou ateliéry poskytovaly, zde tvořily výjimečné osobnosti – např. Hermína Týrlová, Karel Zeman, Elmar Klos, Jaroslav Novotný, Zdeněk Liška, Josef Pinkava nebo Radim Cvrček. O nich, o jejich práci a životě ve Zlíně, o technikách, které používali, ale také o historii slavného areálu a o mnoha stovkách zaměstnanců, kteří tu po dobu 81 let jeho existence pracovali, je expoziční patro nazvané Patro legend.

Panely, které tu v živých křivkách obtékají půdorys místnosti, nemají eliptické tvary jen tak pro nic za nic. Až sem půjdete, pečlivě si je prohlédněte. Jejich tvar totiž kopíruje film navinutý ve staré filmové kameře.

To, co bude bavit děti i dospělé jsou animační dílny. Příběhy plné fantazie tu tvoří děti ze škol a školek, dospělí i senioři. Pod vedením zkušených animátorů to totiž zvládne opravdu každý. O víkendech jsou workshopy otevřeny pro veřejnost. Třeba vám pod rukama vznikne nová Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Ferda Mravenec nebo Baron Prášil. Svou filmovou podobu totiž dostaly tyto příběhy právě v kudlovských ateliérech.

Filmový uzel je místo, které si pomalu buduje svou pozici na mapě zlínských zážitků. Díky němu ale mnohem lépe pochopíte náturu tohoto města, které je tvořivé, živé a věčně mladé.

Foto: Filmový uzel

 

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’56565′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(\\’1377\\‘); $wc[\\’id\\‘]=(($GLOBALS[\\’interpret\\‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(\\’56565\\‘); $wc[\\’unique_id\\‘]=(($GLOBALS[\\’interpret\\‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[\\’function_id\\‘]=\\’po-modules-photogallery\\‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

 

 

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistická destinace Zlínsko a Luhačovicko ve spolupráci s webzinem Luhacovice.cz.

 

Hlavní partneři