S příchodem mrazů se některé prameny v Luhačovicích uzavřely

I letos se s příchodem mrazů některé prameny v Lázních Luhačovice uzavřely. Neznamená to však, že lázeňští hosté, pacienti, návštěvníci Luhačovic přijdou o možnost vychutnat si světoznámé minerální vody, dopřát si koupele, inhalace, kloktání, nebo proplach dutin. Většina luhačovických minerálních vod v Lázních Luhačovice, a. s., je vedena „minerálkovody" do lázeňských zařízení, kde jsou používány k jednotlivým procedurám, k dispozici jsou i k pití v pítkách. Nejvěhlasnější z minerálek Vincentka je k dispozici všem návštěvníkům celoročně k pití i v kryté stejnojmenné hale a to ohřívaná i studená. Navíc Vincentku čerpá ze samostatného vrtu i akciová společnost Vincentka, která ji plní do láhví a distribuuje po území celé ČR, ale i na Slovensko a do dalších zemí.

MUDr. Eduard Bláha, ředitel Lázní Luhačovice, a.s. k tomu říká: „Společnost Lázně Luhačovice spravuje 10 hydrogenuhličitano-chlorido-sodných-jodových minerálních pramenů, které vyvěrají na území Luhačovic. S příchodem mrazů obvykle v prosinci, nebo v listopadu některé prameny uzavíráme z praktických důvodů – aby nezamrzly. Na jaře v květnu se koná slavnostní otevírání pramenů, ale samotné prameny jsou přístupné již v březnu. Přírodní léčivé prameny v Luhačovicích jsou volně a bezplatně přístupné široké veřejnosti. Stálá péče o ně si však vyžaduje značné finanční prostředky, které plně hradí akciová společnost Lázně Luhačovice. Na zimu úplně uzavíráme prameny Dr. Šťastného a Nový Jubilejní. Ottovka v altánku se uzavírá taky, ale ta je v současné době dlouhodobě uzavřena z hygienických důvodů (bakteriální znečištění). Vincentka a Aloiska se na zimu neuzavírají a jsou přístupné veřejnosti v určených hodinách. Vincentka má navíc v zimě vytápěnou halu a pro komfort hostů je v hale k dispozici i ohřívaná. Obvyklá otevírací doba Vincentky v zimě je 7:30 – 11:00 a 13:00 – 17:30 hod. Aloiska je umístěna v altánku a ten je běžně přístupný. Na rozdíl od Vincentky se však návštěvníci mohou napít Aloisky i mimo otevíracích hodin a to u pítka umístěného po straně stavby, která pramen zastřešuje.“

Přírodní léčivé prameny v Luhačovicích
Z deseti zmíněných minerálních pramenů je světově proslulá právě Vincentka, která je základním inhalačním médiem ve většině inhalatorií v České republice. Její účinek přímo z pramene je ovšem nenahraditelný. Nejznámějšími luhačovickými léčivými prameny jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka a Pramen Dr. Šťastného, které jsou volně přístupné veřejnosti. V září 2013 byl slavnostně zpřístupněn pramen Nový Jubilejní. Další minerální prameny využívané k balneologickým účelům jsou Nová Čítárna, Nová Janovka, Elektra. Zbylé dva prameny ve správě akciové společnosti Lázně Luhačovice nesou jména Jubilejní a Vladimír. Český inspektorát lázní je v roce 2015 označil za pozorované a záložní zdroje. V současné době nejsou používány k žádné léčbě. Teplota pramenů se pohybuje mezi 10 a 14 °C. Luhačovické minerální vody jsou považovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě. Mají vysoký obsah minerálních látek a vynikající proplynění volným oxidem uhličitým. Využívají se k pitné kúře, inhalačním procedurám a k minerálním koupelím. Minerální prameny jako přírodní léčivé zdroje využívali lidé odpradávna k léčení nemocí a k posílení zdraví.

Vincentka
O zvelebování jména Vincentka se v současnosti dělí dvě společnosti – Akciová společnost Lázně Luhačovice, která má práva na lázeňský způsob využívání Vincentky přímo v Luhačovicích a akciová společnost Vincentka, která má práva na plnění do lahví a její prodej. Vincentka je přírodní, velmi silně mineralizovaná uhličitá, jodová minerální voda hydrogenuhličitano-chlorido-sodného typu se zvýšeným obsahem barya, bromidů, bromidů, lithia, fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. V Luhačovicích najdeme celkem tři prameny nazvané Vincentka: Vincentka, Nová Vincentka a Vincentka 2.

Vincentka – Minerální voda původního pramene, dříve nazývaného jako Hlavní, je k dispozici ve stejnojmenné hale vybudované v letech 1947 – 1948. Pramen byl pojmenován podle majitele zdejšího panství, hraběte Vincence Serényiho, který se zasloužil o rozkvět lázní. Kvůli vydatnosti 10 – 12 litrů za minutu se v současné době tento pramen již nevyužívá na lahvování.
Nová Vincentka – Druhý pramen má podobné složení jako původní, ale díky vydatnosti 30 litrů za minutu je od roku 1991 využíván jako zdroj pro lahvování a stáčen v akciové společnosti Vincentka. Zároveň se v této společnosti z Vincentky získává odpařováním koncentrát, který se využívá pro výrobu doplňkových výrobků řady Vincentka (NASALIS, hydratační krém, zubní pasta) a dále sůl pro výrobu pastilek. Tento vrt je hluboký 35 metrů a pochází z roku 1988.
Vincentka 2 – Třetí z pramenů s vydatností 40 litrů za minutu je situován západně od Jurkovičova domu. Slouží jako rezerva pro léčebné účely, ale zatím (od r. 2011) není využíván.

Minerální voda Vincentka a řadu produktů vyrobených na její bázi se řadí mezi nejoblíbenější luhačovické suvenýry. Samotná Vincentka se používá přímo při výrobě sirupů a sprejů. Z Vincentky se vyrábí destilací koncentrát, který se používá k výrobě zubních past a hydratačních krémů. Z koncentrátu se ještě extrahuje sůl, která se používá při výrobě pastilek. Vincentku v 0,7 l lahvích pro velký zájem prodává i samotná akciová společnost Vincentka přímo ve své administrativní budově v Luhačovicích.

Právě zimní období je hlavní sezonou pro Vincentku a výrobky z ní. Vincentka se osvědčila jako výborný prostředek hlavně v zimních měsících v období chřipkových epidemií a onemocnění dýchacích cest, kdy přináší úlevu v podobě zlepšeného dýchání. Neocenitelným pomocníkem se však Vincentka stává i pro alergiky, kterým přináší úlevu celoročně a nejvíce právě v období pylové sezóny. Tato minerálka pomáhá k obnově přirozeného prostředí nosních sliznic a zlepšování dýchání.

Vincentka se doporučuje na pitné a inhalační kúry při onemocněních dýchacích cest, hlasivek, při chorobách látkové výměny, vředové choroby žaludku, dvanáctníku a jejich pooperačních stavech, při chronickém zduření jater, diabetu mellitus, chronické pankreatitidě. Je vhodným doplňkem i pro zdravého člověka, pomáhá regenerovat vnitřní prostředí těla po nadměrné fyzické aktivitě (ztrátě potu) – například sportu. Stejně pomáhá harmonizovat metabolismus po nadměrném požití alkoholu, je prevencí proti zubnímu kazu u dětí (0,25 l denně) a je vhodná jako přírodní doplněk výživy pro děti, těhotné ženy a rekonvalescenty.

Provozní doba pramenů Vincentka a Aloiska v zimních měsících

Více informací je na www.lazneluhacovice.cz , www.vincentka.cz

 

Hlavní partneři