Oba už dokázali zajistit českým barvám kromě dalších úspěchů i ty z nejcennějších – medaili z olympijský her. Zatímco Krčmář letos z Pchjongčangu přivezl stříbro, Moravec má doma hned tři cenné kovy z předchozích her v Soči. Na besedě kterou 11. dubna společně připravily akciové společnosti Vincentka a Lázně Luhačovice, se dokonce čerstvá Krčmářova medaile objevila a návštěvníci akce si tak na cennou trofej mohli šáhnout a třeba se s ní i vyfotit. Hlavně ale všichni mohli úspěšným sportovcům položit řadu zajímavých dotazů.
VTIP O BIATLONU JE SNAD JEN JEDEN
Ty se týkaly, samozřejmě zejména biatlonu. A to nejen samotných závodů, ale třeba i toho, zda znají biatlonisté nějaký vtip týkající se jejich sportu. Prý je snad jen takový, který prozradil Michal Krčmář, ale který patří spíše do kategorie černého humoru. Jeho znění je vlastně řečnickou otázkou: „Jak je možné, když má člověk při biatlonu v ruce zbraň, že může dojet až na druhém místě?“
Řeč byla samozřejmě ale také o vrcholných okamžicích závodů, které hlavní aktéři prožili, i o emocích, které je provázejí a ovlivňují často také výsledek. Proč se třeba střelecká položka při závodě nedaří? Je to prý hodně o tom, co se závodníkovi děje v hlavě. „Únava na trati je jedna věc, ale tím to není, spíš jde o stres, že se člověk bojí o výsledek,“ poznamenal Moravec. Krčmář vzpomenul význam psychicky například právě v souvislosti s olympiádou. „Předtím jsme byli na přípravě v Kazachstánu, kde jsem střílel čisté položky. V Koreji jsem začal najednou při střelbách v přípravě chybovat, jak jsem viděl všude kolem sebe ty olympijské kruhy,“ zavzpomínal Krčmář. Ohledně olympiády se hovořilo například i o tom, zda si účastníci užijí někdy i fandění kolegům v jiných sportech. To třeba pro Krčmáře letos prý nepřipadalo v úvahu. Jiné to měl ale před čtyřmi roky v Soči. „Tam jsem jel jen dva závody, tak jsem stihl i fandit našim na hokeji,“ vysvětlil olympionik. Na vrcholných akcích se kvůli vytížení ani příliš nestává, že by třeba šli na trať fandit kolegyním z biatlonové reprezentace, i když jim samozřejmě přejí dobrý výsledek a závod prožívají. „Pokud právě nejedem a máme volno, sledujem to spíš v televizi. Ke trati nejdeme, stálo by to příliš sil,“ vysvětlil Moravec.
Řeč byla třeba i o tom , co je nepříjemné při střelbách a jaká je vzdálenost terčů. Lidé se tak dozvěděli, že se střílí na 50 metrů i to, který závodník ve vedlejším střeleckém boxu může být nepříjemný a proč. „Levák, kterých tam ale moc není, se postaví k vám čelem, tak to je střelba obtížnější,“ vysvětlil Moravec. Řeč byla samozřejmě i o konkrétních soupeřích.
PROČ JE FOURCADE NEJLEPŠÍ?
Na přetřes přišel například fenomenální Francouz Martin Fourcade. Krčmář prozradil, že právě čte knihu, kterou snad nejlepší biatlonista všech dob napsal. A jak se mu tedy vyrovnat? „Věřím, že v tréninku už přidat moc nejde, a je to trochu i o tom, jak je člověku shůry dáno. Jeho kvalita ale spočívá hodně právě v tom, co se týče „hlavy“ a sebejistoty,“ míní Krčmář. Součást úspěchu je prý ale vždy i pokora k soupeřům a nečekat, že zvítězíte. Moravec shrnul, proč Fourcade tak často vyhrává, velmi jednoduše: „Je nejlepší v běhu i ve střelbě,“ pousmál se Moravec. Mluvilo se ale i o tom, jaké kdo používá lyže (Moravec „Fisherky“, Krčmář „Rossignoly“), a jeden z diváků se ptal reprezentantů třeba i jaký používají na lyže vosk. „To zaplaťpánbůh nevím, od toho máme naštěstí servismany,“ zhodnotil Moravec.
Řešily se ale i dotazy třeba na sporný případ z letošní olympiády, kdy před ziskem medaile v jednom ze závodů došlo ke křížení trati, bojkot závodů v Rusku kvůli dopingové aféře nebo neúčast Koukalové na Olympiádě.
KDY SI DAJÍ SKLENIČKU?
Nechyběly ale i otázky vyloženě na tělo, třeba ohledně stravování. Ve skladbě jídla prý Krčmář ani Moravec vyloženě nějaké striktní diety nepreferují, ale oba prý hodně inspiruje Krčmářova přítelkyně, která pochází právě ze Zlínského kraje, a která se hodně zdravému stravování věnuje. Byl i dotaz zda si biatlonisté dají někdy na oslavu třeba pivo. Krčmář podotkl, že pivo má rád, ale víc jich může být nanejvýš právě tak v dubnu po konci sezóny a před začátkem nové přípravy. To Moravec prý pivo nepije nikdy, protože prý si když už, tak dá raději tvrdé. Častěji než alkohol ale určitě biatlonisté pijí luhačovickou Vincentku, jim pomáhá provlhčit sliznice a být fit ke skvělým sportovním výkonům. Těch Krčmář i Moravec dosahují a tak se kromě tréninků a závodů, musejí vypořádat také s rozhovory do televize a dalších médií třeba hned po závodech.
JAK JIM ŘÍKAJÍ VE SVĚTĚ?
Ty jsou prý také někdy spojeny nejen s emotivním vyJádřeními po vítězném či nepovedeném závodě, ale také třeba s nezvyklou výslovností jmen českých závodníků v zahraničí. Zatímco Moravec bývá často „jen“ čten anglicky jako Moravek, horší to mívá Krčmář, s dvěma háčky v příjmení. To pak může mít v zahraničí řadu podob. „Třeba Kračmar,“ sdělil pobaveně biatlonista. Nechybělo prý ale ani, když ho týmoví kolegové museli upozornit, že výzva z amplionu na letišti se bude týkat asi jeho, přestože byl volán „mistr Krejmr“. To čeští fanoušci jména obou špičkových biatlonistů dobře znají. Ale přesto, tedy vlastně hlavně proto, si ale mnozí Krčmáře a Moravce nechali podepsat při autogramiádě, která luhačovické setkání s olympioniky uzavřela.
FOTOGALERIE /FOTO J. DOSTÁL/
run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’57273′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(\’1447\‘); $wc[\’id\‘]=(($GLOBALS[\’interpret\‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(\’57273\‘); $wc[\’unique_id\‘]=(($GLOBALS[\’interpret\‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[\’function_id\‘]=\’po-modules-photogallery\‘;‘,’a:0:{}‘); ?>