Mezi velkými městy (nad 15 000 obyvatel) zvítězilo Uherské Hradiště, Mezi obcemi do 1 500 obyvatel patří letos první příčka obci Kateřinice. Nejúspěšnější mezi malými obcemi do 500 obyvatel byly v třídění Bořenovice.
Nejlepší obce a města obdržely stylové keramické popelnice, k tomu ještě věcné ceny a také motivační příspěvek od Zlínského kraje na podporu odpadového hospodářství. Obce a města na prvním místě v každé kategorii si odnesly 30 tisíc korun, na druhých místech 20 tisíc a za bronzovou příčku 10 tisíc korun. Nejen v jmenovaných obcích a městech včetně Luhačovic se třídění v ve Zlínském kraji daří. Výsledky třídění v regionu shrnula Martina Filipová, ředitelka Oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM:
„Na jednoho obyvatele Zlínského kraje připadlo za loňský rok 21,3 kg vytříděného papíru, 12,1 kg plastů, 12 kg skla a 0,3 kg nápojových kartonů. Celkově se jedná bezmála o 46 kg v přepočtu na jednoho obyvatele kraje, což je nárůst o téměř 2 kg oproti roku 2016. Celkové výsledky kraje zůstávají sice pod celorepublikovým průměrem, z dlouhodobého pohledu ale vytříděné množství využitelných složek odpadů z domácností v kraji každoročně narůstá. Před 12 lety byla průměrná výtěžnost papíru, plastů, skla a nápojového kartonu na obyvatele necelých 24 kilogramů,“ nastínila Filipová.
Aktuálně se na území Zlínského kraje nachází více než 17 tisíc barevných kontejnerů a malých nádob, umístěných u domů. Největší podíl tvoří nádoby na plasty a na sklo. Do systému EKO-KOM, který ve spolupráci s obcemi a městy zajišťuje zpětný odběr a využití obalového odpadu, je v kraji zapojeno všech 307 měst a obcí. Postupně se také snižuje docházková vzdálenost k barevným kontejnerům. Obyvatelé ČR to k nim mají v průměru už jen 92 metrů. Jedno stanoviště nádob na separovaný sběr sloužilo ke konci roku 2017 v průměru 114 obyvatelům.
Na ceremoniálu byly oceněny i obce, které jsou nejlepší v třídění a sběru vysloužilých elektrozařízení v systému ELEKTROWIN. Mezi městy nad 10 000 obyvatel se nejvíce dařilo Uherskému Hradišti, kde každý z občanů k dalšímu využití odevzdal průměrně 8 kg elektrozařízení. Mezi obcemi pod 10 000 obyvatel vyhrálo stejně Staré Město a u obcí do 2 500 obyvatel zvítězila Rusava. Udělovalo se i Ocenění od společnosti ASEKOL. To získala obec Komárov, jejíchž 339 obyvatel sesbíralo neuvěřitelných 350 kilogramů drobných elektrozařízení a 358 kilogramů televizorů. Cenu za sběr drobného zařízení a baterií do červených kontejnerů a rozvoj zpětného odběru obdržela obec Ratiboř, každý z občanů zde vloni v průměru do stacionárních kontejnerů vytřídil 0,7 kilogramu nepotřebného elektra.