Obohacuje kulturní život lázeňského města natolik, že mnozí lidé spojují pobyt v lázních s festivalem, který se již stal tradicí. K této tradici patří jako samozřejmost trvalé prohlubování česko-moravsko-slovenské vzájemnosti, ale v roce stého výročí vzniku Československé republiky jisté symbolice organizátoři neodolali. Po pravidelně se střídajícím kmotrovství hereckých osobností českého a slovenského divadla se letos stanou patrony hned dva vynikající umělci a dlouholetí příznivci Divadelních Luhačovic – Hana Maciuchová a Dušan Jamrich. Na besedách s diváky je uvede jejich (rodem moravský) kolega Miloslav Mejzlík, po celých dvacet let oblíbený a respektovaný prezident festivalu. Jisté je, že v komorním prostředí secesního luhačovického Lázeňského divadla se neobyčejně daří koncentrovanému hereckému výkonu, a jak všichni herci říkají – dobře se jim tu hraje a rádi se sem vracejí. Tato premisa dominuje i letošní přehlídce.
Poprvé se na luhačovické festivalové scéně představí Divadelní spolek Frída z Brna, a to s příběhem současných mladých lidí, kteří jsou zaskočeni nečekaným zásahem do jejich šťastného života. Svoji vlastní hru Rošáda režíruje Jakub Nvota, hrají Martin Trnavský, Bára Munzarová, Radim Novák a Marika Procházková. Pražské Divadlo Radka Brzobohatého, které není na festivalu nováčkem, přiváží 12 rozhněvaných mužů, slavné drama Reginalda Roseho, nastudované pod režijní taktovkou energické ženy Hany Gregorové. Mezi porotci, vzrušeně rozhodujícími o vině či nevině mladého chlapce, uvidíme i prezidenta přehlídky Miloslava Mejzlíka.
Ambiciózní je titul Zatmění z produkce KVArt, dramatizace románového bestselleru J. Bernlefa. Je to svědectví člověka, pozorujícího na sobě postupnou ztrátu paměti, ale je to také emotivní příběh partnerské lásky. Diváci se jistě budou těšit na divadelní herectví Ilony Svobodové a dalších herců, včetně Dušana Sitka, tolik oblíbeného z jeho angažmá ve zlínském divadle. Režie se ujali mladí tvůrci Filip Bařina a Dominik Jetel. Bratislavské GUnaGu patří k legendám slovenského divadla a přes třicet let překvapuje odvážnými tématy a originálními postupy. V Luhačovicích se představí komedií svého zakladatele, renomovaného dramatika Viliama Klimáčka Láska & terpentýn. V roli šarmantního podvodníka vystupuje Milan Kňažko, dále jako tajemný manipulátor Viktor Horján, a po jejich boku alternující talentované slovenské herečky Dominika Kavaschová nebo Monika Horváthová. Všichni v režii Jána Luterána.
Šest tanečních hodin v šesti týdnech – to je název hry Richarda Alfieriho. Protagonisty příběhu jsou Chantal Poullain a Martin Kraus, vizitka, jaké nelze odolat. Hledání vztahu mezi dvěma tanečníky, kteří kromě pohybu hledají i společnou řeč a naději … Režisérem je Zdeněk Dušek, zralá osobnost střední umělecké generace. Inscenaci produkuje a přiváží Divadlo Bolka Polívky.
Festival vyvrcholí představením Městského divadla Zlín, na jehož komorní scéně Studio Z nastudoval svoji hru Mezi nebem a ženou režisér Dodo Gombár s Martou Bačíkovou a Pavlem Vackem – v rolích dvojice, procházející vztahem od bezstarostné zamilovanosti až k citovým zmatkům stáří. Hra byla uvedena na mnoha evropských scénách, ve Zlíně se stále těší zájmu diváků. Zpestřením divadelního týdne je doprovodný program: Kolonádní koncert před Společenským domem v Lázních Luhačovice v neděli 19. srpna 2018 v 15 hodin připomene začátky festivalu, který se zrodil za iniciativy vysokých škol z Brna a ze Zlína, koncert studentů a absolventů muzikálového ateliéru Divadelní fakulty JAMU, vedeného doc. Sylvou Talpovou. Besedy s kmotry festivalu se konají vždy v 15 hodin ve Společenském domě: – v úterý 21. srpna 2018 setkání s Hanou Maciuchovou a Miloslavem Mejzlíkem, – ve středu 22. srpna 2018 se bude MUDr. Jan Cimický, CSc. vyznávat ze svého přátelství a obdivu k hercům a zpěvákům sladké Francie: „Paris, mon amour“, – v pátek 24. srpna 2018 stretnutie s Dušanem Jamrichem a Miloslavem Mejzlíkem. I podvacáté platí: Divadelní Luhačovice jsou lázněmi duše … Více o festivalu na www.divadelni-luhacovice.cz
PLAKÁT AKCE A DETAIL HLAVNÍHO PROGRAMU