„Letošní ročník bude především v duchu stého výročí založení Československa. Jeden z hlavních programů, konkrétně ten nedělní, je tak nazván Česko-Slovenské setkání na Slovácké búdě a připomene Luhačovice jako místo setkávání významných osobností z řad Čechů a Slováků, kde se tvořily dějiny vzniku společného státu,“ poznamenala starostka Luhačovic Marie Semelová. Ta je zároveň předsedkyní výboru zapsaného spolku Kulturní Luhačovice, který ve spolupráci s řadou partnerů festival pořádá. Součástí festivalu bude ale také vzpomínka na osobnost zakladatelky festivalu Věry Haluzové. „V tomto roce si připomínáme páté výročí úmrtí této významné folkloristky. Jen díky ní se zde po létá setkávají děti z Česka i řady zahraničních měst, aby tu společně prezentovaly folklór své domoviny. Této jedinečné osobnosti vzdáme hold během zahajovacího dne festivalu, který již tradičně začíná v Pozlovicích,“ dodala Semelová.
Zatímco v předešlých letech se na festivale vždy objevovaly soubory a interpreti z řady míst světa, například Polska, Maďarska, Německa, ale třeba také Izraele, letos se ze zahraničních vystupujících lidé mohou těšit výhradně na účastníky ze Slovenska. Odtud obvykle na festivalu Písní a tancem nikdy alespoň nějaký soubor nechybí, letos ovšem vzhledem k tématu česko-slovenské vzájemnosti bude slovenský folklór zastoupen hned třikrát. Přijedou totiž soubory z Trnavy, Myjavy a také Sobrance, odkud dorazí FS Viničiar a Ľudová hudba Magočki. Jak podotkla jedna z hlavních organizátorek programové části festivalu Eva Janíková, právě folkloristé ze Sobrance na východním Slovensku nabídnou ale i velice specifický program dokreslující téma vzniku Československa. „Věnují se totiž rusínskému folkloru, čímž bude vlastně pomyslně zastoupena i Podkarpatská Rus, která byla před sto lety součástí tehdy založeného Československa,“ nastínila Janíková.
Upozornila i na další zajímavosti v programu.
„Zajímavý bude určitě průvod městem, který je na rozdíl od minulých ročníků připraven na místo soboty až na neděli. Budou se při něm během jednotlivých zastaveních střídat vystoupení českých a slovenských souborů,“ doplnila Janíková. Vypíchla ale také další nedělních akcí festivalu. „Nově je zařazen ranní program Dobré ráno, Luhačovice. Půjde o kontaktní setkání s publikem plné písní a tance na luhačovické kolonádě. Měla by to být asi poslední z akcí, které se zde odehrají před její plánovanou rekonstrukcí, takže by si ji lidé neměli nechat ujít,“ míní Janíková. Zážitkem by kromě návštěvy dalších programů měla být určitě i návštěva slavnostní nedělní mše od 10:15. „Budou na ní mít spoustu prostoru také folklorní soubory, které zde zazpívají, takže půjde o jedinečnou atmosféru,“ nastínila organizátorka.
Ještě nebyl zmíněn sobotní program. „Ten bude jako obvykle patřit zejména vyhlášení vítězů celostátní soutěže Vesnice roku, kterému bude předcházet jednak komponovaný program přibližující vesnické zvyky a také prezentace kolektivů z obcí, které se do finále soutěže probojovaly,“ dodala Janíková. Při sobotní části programu tak jako obvykle lze v Luhačovících očekávat nápor návštěvníků z různých koutů země, kteří sem přijedou podpořit svou soutěžící obec. Kdo vystřídá na pomyslném trůnu vloni vítězný Heřmanov z Kraje Vysočina je zatím ve hvězdách. Třeba se vesnicí roku letos stane Dolní Němčí, které reprezentuje ve finále právě „domácí“ Zlínský kraj.
PLAKÁT S PROGRAMEM A DALŠÍ MATERIÁLY K FESTIVALU