Město povede nová koalice. Utvořili ji PRO Luhačovice, KDU-ČSL, Nezávislí a STAN

O podobě koalice, která by měla vést z pozice městské rady Luhačovice po další čtyři roky, se ve středu 17. října dohodli zástupci uskupení PRO Luhačovice, KDU-ČSL, Nezávislí-Volba pro naše město a STAN. 

Koalice tak bude mít v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu 13 hlasů. Informoval o tom Marian Ležák, lídr uskupení PRO Luhačovice, které v lázeňském městě v podzimních komunálních volbách zvítězilo.
„Finální jednání o koalici probíhalo ve večerních hodinách. Bylo sice dlouhé, ale konstruktivní. Programově jsme se v hlavních bodech setkávali. Za největší prioritu považujeme všichni urychlenou revitalizaci sídlišť a dobudování infrastruktury ve městě,“ poznamenal Ležák. Sdělil také, jak budou rozdělena křesla v sedmičlenné městské radě. „Pro Luhačovice bude mít tři radní, KDU-ČSL dva členy rady a Nezávislí a STAN po jednom radním,“ nastínil Ležák. Jak podotkl, není ještě pevně ujednáno přesné personální složení celé městské rady. Už je ale rozhodnuto o obsazení uvolněných funkcí, tedy postů starosty a místostarosty města. „Funkce starosty podle dohody připadne naší straně Pro Luhačovice a budu ji zastávat já. Za KDU-ČSL se stane místostarostou Jiří Šůstek,“ přiblížil Ležák.

Nejvyšší post tak získá vítězná strana voleb a pozice místostarosty připadne druhému nejvíce volenému uskupení. Jak předeslal předpokládaný budoucí starosta, občané Luhačovic i nejširší veřejnost se také brzy dozví i o dalších konkrétních prioritách nově vzniklé koalice. „Ještě během týdne zveřejníme programové prohlášení, které předtím odsouhlasí všechny zúčastněné subjekty nové koalice,“ nastínil Ležák.
Definitivně však o tom, jak bude městská rada a obsazení nejvyšších postů ve vedení města skutečně vypadat, se rozhodne až na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva. To musí svolat  dosavadní starostka Luhačovic Marie Semelová. 

Předpokládaný budoucí starosta Marian Ležák bude však zřejmě v případě zvolení muset o krátký čas faktický nástup do funkce v čele města posunout. „Pracuji jako ředitel v nadnárodní společnosti a tak budu muset předat agendu a ukončit zde své působení. S panem Šůstkem tyto věci ještě časově slaďujeme. Ten přechod do práce na radnici by se měl ale odehrát během nejbližších týdnů po zvolení,“ vysvětlil Ležák.

Pozice místostarosty pro Šůstka má také svá specifika, protože bude tak muset opustit místo vedoucího Odboru správy majetku MÚ Luhačovice. S mandátem zastupitele je totiž působení ve vedoucí funkci na městském úřadě neslučitelná. Úřad si tak bude muset hledat za Šůstka do této pozice náhradu.

Naopak se dá předpokládat, že mandát zastupitele nepřijme současný tajemník MÚ Luhačovice František Hubáček, lídr volební kandidátky ODS. Jeho strana, která dosud byla v městské radě, tak totiž podle aktuálních informací zůstane teď v luhačovickém zastupitelstvu v opozici (se 3 zastupitelskými mandáty) a sám Hubáček tak  do uvolněné funkce ve vedení města nezamíří. A v opozici se v zastupitelstvu ocitne i další dosud ve městě vládnoucí strana – hnutí ANO 2011 dosavadního místostarosty Radomila Kopa. (se 4 nově zvolenými zastupiteli). Mimo městskou radu skončí i dosavadní radní Roman Lebloch, zvolený teď jako jediný za uskupení „KSČM a občané Luhačovic.“  ČSSD, která minule vyhrála komunální volby v Luhačovicích, stejně jako její nejúspěšnější kandidátka a dosavadní starostka Semelová letos nekandidovaly.

Akce v Luhačovicích

Den sesterství
Wellness & Beauty Days
Vařte jako šéfkuchař! Rezervace menu do 6. 5.
Lobby bar LUHAČOVICE – víkendové okénko OTEVŘENO
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka