Pozvánka na luhačovické oslavy stého výročí založení Československa

V předvečer 100. výročí založení společného státu Čechů a Slováků vyvrcholí v Luhačovicích celodenní oslavy tohoto významného jubilea. Sedmadvacátého října se lidé v lázeňském městě mohou těšit na bohatý program.

„Bude samozřejmě také v duchu česko-slovenské vzájemnosti. Centrem oslav bude prostor před radnicí na náměstí 28. října, kde bude umístěno kryté podium pro jednotlivé vystupující. Poblíž radnice se také uskuteční slavnostní vysazení pamětního stromu a na náměstí bude umístěna i část stánků česko-sloveného řemeslného jarmarku, který bude pokračovat především na prostranství v ulici Dr. Veselého před poštou,“nastínila za organizátory Regina Bittová.

Jarmark, s lidovými výrobky a ukázkou tradičních řemesel začíná v 10 hodin a nebudou na něm chybět prodejci rukodělných výrobků z Česka i Slovenska. Zároveň s jarmarkem začne také prezentace místních spolků. „Dopoledne a částečně také odpoledne se představí se svými vystoupeními nejrůznější místní soubory a organizace. Například Dívčí saxofonový orchestr, sbor Janáček nebo folklorní soubor Malé Zálesí. Nebude ale chybět ani program Luhačovického okrašlovacího spolku Calma samozřejmě s plný účastníků v historických kostýmech. Lidé by se tak měli setkat třeba s prvorepublikovými sokoly nebo i se samotným prezidentem Masarykem. Se svými pásmy vystoupí ale i místní DDM, základní škola a také MŠ Luhačovice,“ popsala Bittová.

Ve čtrnáct hodin je mezi prezentace spolků a organizací do programu vloženo slavnostní vysazení pamětního stromu.

„Za ten byla zvolena jabloň, která je součástí znaku a vlajky Luhačovic,“ nastínila Bittová.

Konkrétní výběr druhu dřeviny, její nákup a vytipování přesného umístění pamětního stromu zajistily Technické služby Luhačovice.

„Vybrána byla okrasná jabloň, která nese botanický název Malus Nevile Copeman. Výška stromu v dospělosti bude 6 až 10 metrů, jde o vysokokmen s šíří koruny do 6m. Tento druh se vyznačuje tím, že má krásně červené, plody  které jsou však drobné a vydrží na stromě do prosince, kdy se stávají oblíbenou zimní pochoutkou pro ptactvo. Právě tento druh stromu se může vhodně uplatnit i  jako solitéra do parků a veřejných prostranství. Lze ho dobře zakomponovat i s ohledem na okolní zástavbu a výšku sousedních stromů, výsadba jabloně tak zásadně nezmění charakter náměstí,“ nastínil ředitel TS Josef Pučalík.

Po slavnostní výsadbě stromu, který bude nově krášlit náměstí 28. října se lidé mohou později odpoledne těšit samozřejmě na další program. V něm jsou mimo místní účinkující zařazena také  dvě další hudební vystoupení. Jednak publikum potěší program českého uskupení Cimballica, které nabízí ne zcela tradiční pojetí cimbálové muziky. „Představí se ale také uznávaný interpret ze Slovenska, propagátor slovenských lidových hudebních nástrojů a skvělý muzikant Michal Smetanka, který koncertoval dokonce i před zraky britské královny Alžběty II.,“ doplila Bittová.

Až se sešeří, lidé se mohou u radnice těšit také na ohňostroj. „Program oslav pak uzavře film T.G.M. Osvoboditel, věnovaný prvnímu prezidentovi Československa,“ uzavřela Bittová.

Celý program Češi a Slováci v Luhačovicích- oslavy 100. výročí vzniku Československa se uskuteční samozřejmě jednak díky prostředkům z rozpočtu města, ale také za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. 

PLAKÁT AKCE

Akce v Luhačovicích

Den sesterství
Wellness & Beauty Days
Vařte jako šéfkuchař! Rezervace menu do 6. 5.
Lobby bar LUHAČOVICE – víkendové okénko OTEVŘENO
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka